| wintix a întrebat:

Buna dragii mei... am o problema. Deci, parintii mei s-au divortat. Custodia mea si a surorii mele i-a ramas mamei. Acum tata vrea sa ne ia el in custodia lui, intrebarea mea este : poate sa ia in custodie doar pe una dintre noi?
Multumesc :*

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate sa va i-a pe una din voi, important e sa aveti un avocat bun si instanta sa decida in favoarea voastra

| Andruşcă a răspuns:

Da, un copil poate ramane in custodia unui parinte si altul in custodia celuilalt. Se intampla chiar des chestia asta, judecatorii trateaza copiii ca pe niste obiecte ce se impart egal ca sa impace pe toata lumea.

Presupun ca esti destul de mare, ar trebui sa vorbesti si tu cu ambi parinti si sa le propui un program de vizita egal. Ramaneti amandoua in custodia unuia(a mamei daca vreti) dar sa aveti un program de vizita destul de mare si cu celalalt. Vorbeste si cu aia care se ocupa(stiu ca trebuie sa fie cineva care sa consulte minorii in cazul unui divort) si spune-le chestia asta.

Stiu ca e greu, stiu ca probabil nici unul dintre parinti nu vrea sa auda de celalalt dar trebuie sa te impui si tu. Ati fost crescute de amandoi, nu puteti fi despartite ca surori doar pentru ca lor, dupa multi ani de casnicie le-a venit brusc cheful de scandal. Daca vorbesti serios cu ei, ar trebui sa ajungeti toata familia la un acord si sa va rezovlati problemele civilizat.

Imi pare si mie rau pentru tine.

| IloveME a răspuns:

De vreme ce sunteti la mama voastra, tatal tau ca sa ii se acorde custodia trebuie sa demonstreze ca mama ta nu este capabila sa va creasca!
Da poate ramane doar cu una dintre voi, dar trebuie sa dea mama acordul sau una dintre voi sa accepte sa fie crescuta de tatal vostru! daca vreti sa stati amanfoua cu mama, ceea ce mi se pare normal stai linistita ca nu se va impune intre voi nici un judecator!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Achim_Anca_1990 a răspuns:

Da poate, dar daca voi aveti peste 6 ani puteti sa alegeti singuri cu cine vreti sa stati. Dar aici se mai tine cont si de avocatii parintilor si de ce decide instanta. Imi pare rau