| TPUquest a întrebat:

Buna ziua, daca am 21 de ani si doresc sa urmez o scoala de politie, voi putea beneficia de pensia de urmas? As vrea sa stiu daca scolile de politie se incadreaza ca si invatamant superior.
Va multumesc pentru ajutorul acordat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se incadreaza la invatamant superior doar Academia de Politie, scolile de agenti sunt scoli postliceale.
Si daca vei urma Academia de Politie vei beneficia de pensie de urmas cat timp o urmezi, dar nu mai mult de varsta de 26 ani.

| Ppetro a răspuns (pentru Ioandelasal):

Parțial adevărat! Ești considerat elev și vei primi pensie de urmaș prin anexarea adeverinței care atestă acest lucru, indiferent de școala postliceală pe care o urmezi! Condiția este să fie organizată în condițiile legii, nici nu se pune problema în școlile MAI. Mult noroc!

2 răspunsuri:
| Ppetro a răspuns:

Ești considerat elev și vei primi pensie de urmaș prin anexarea adeverinței care atestă acest lucru, indiferent de școala postliceală pe care o urmezi! Condiția este să fie organizată în condițiile legii, nici nu se pune problema în școlile MAI. Mult noroc!