| teodoraaa111 a întrebat:

Buna ziua, daca depun taxa de scolarizare la 2 universitati, mi se poate restitui una dintre ele in cazul in care vreau sa ma retrag din motive proprii, fiind admis la cea pe care o voiam?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa de scolarizare se plateste dupa ce ai fost admisa, doar la inscriere, nu se plateste inainte de inscrierea la facultate, asa ca n-o platesti decat la facultatea pe care o doresti, daca ai fost admisa la aceea.
Pentru a candida platesti o taxa de inscriere la admitere si aceasta nu se restituie, indiferent la cate facultati ai candidat si indiferent ca ai fost admisa ori nu.

| teodoraaa111 explică (pentru Ioandelasal):

Pai imi spune ca dupa prima repartizare pentru a imi confirma locul, de exemplu la ASE dau 2000 de lei si la unibuc 650, care nu stiu daca sunt rambursabile

| Ioandelasal a răspuns (pentru teodoraaa111):

Intreaba la facultatile respective despre ce fel de taxa este vorba si daca este rambursabila daca nu urmezi facultatea respectiva.