| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, daca am intrat la facultate pe un program cu taxa si taxa de scolarizare (prima transa) a fost achitata, insa ma razgandesc si nu mai doresc sa ma inmatriculez la acea facultate, banii se pot restitui?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am intrat la facultate. Deci ai fost admis.
Ai achitat taxa, prima tranșă.
Spui. Nu mai doresc să mă înmatriculez.
Dar ești deja înscris, îmatriculat, căci doar așa și s-a incasat taxa.
Astfel, este necesar să faci un act de renunțare la facultate.
În raport cu data la care depui cererea de renunțare, seva decide dacă se pot restitui sau nu. Dacă în momentul depunerii anul universitar a început, nu se vor restitui, căc ei au fost deja incluși în finanțele anului universitar în curs.

| LPCTSTR a răspuns:

Salut!
Da, vor fi restituti minus un procent perceput de facultate [in functie de cat timp s-a scurs de la admiteri] pe care il gasesti in metodologia de admitere.
Cum nu ai mentionat facultatea, nu pot sa-ti caut metodologia concret, deci esti pe cont propriu; oricum acolo scrie ce cauti.

| 120bulevard a răspuns (pentru LPCTSTR):

Facultatea Mate-Info Ovidius, nu prea am gasit nimic in metodologie... Multumesc in avans oricum

| LPCTSTR a răspuns (pentru 120bulevard):

Foarte ciudat, la voi nu mentioneaza, inseamna ca e cazul sa suni la secretariat.
Cam asta ar fi metodologia voastra: https://admitere.univ-ovidius.ro/......mitere.pdf

Ma mira pentru ca in metodologia celor de la UAIC mereu au detaliat chestiile astea, vezi Articolul 58 literele a) si b): https://admitere.uaic.ro/......a-2022.pdf

| IceRope a răspuns:

De ce nu întrebi direct la secretariat? Ești așa... mai lent? laughing

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Depinde de facultatea la care ești, cea mai bună modalitate să afli răspunsul este fie printr-un email către secretariatul facultății la care te-ai înscris, fie printr-un apel telefonic. Mult succes!