| Girly97 a întrebat:

Daca as alege sa imi fac certificat de handicap (daca va fi aprobat asa ceva de comisie cel mai probabil voi avea gradul usor) ce drepturi risc sa pierd?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pierzi nici un drept, dimpotriva, poti avea unele in plus, in functie de gradul de handicap.
Pentru detalii poti citi L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci certificat de handicap il vei obține numai daca intr-adevar ai handicap din nastere sau in urma unui accident de muncă.nu asa ca vrei tu sa inventezi o boala ca sa i ei bani, ca multi care nu au avut niciodata handicap si au cumpărat dosare false de handicap si au primit bani pe care ei nu i meritau ne fiind cu adevarat handicapati.

| dinaprilie a răspuns:

Si daca imi pierd o mana la 22 de ani nu se mai pune ca am handicap?

| mi25 a răspuns (pentru dinaprilie):

Ba da, este handicap accentuat (gradul 2).

| dinaprilie a răspuns (pentru mi25):

Ai auzit bai Cristi?

| mi25 a răspuns (pentru dinaprilie):

Ce e cu Cristi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei avea nevoie de un contract de munca pentru persoane cu handicap