| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am inceput sa lucrez de curand la uber eats(parteneriat ceva de genu-contract prestari servicii scrie pe acele documente pe care le-am semnat), insa a aparut in mediul online o problema cum ca noi angajatii, partenerii sau ce om fi nu platim la anaf taxele aferente tva chestii de genu. Eu platesc 10% din ce fac firmei partener.Cand am vorbit cu ei au spus ca totul este ok.Este adevarat? Cotizez sau nu cotizez la stat? Risc sa ma vad peste cateva luni, ani cu datorii la anaf si penalizari?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu platesti firmei 10% comision pentru ca iti aduc clienti.
Datoria TA este sa platesti impozitul de venit, asigurarea de sanatate, fond de pensii pentru sumele incasate.
Daca nu le platesti (si ANAF afla de veniturile tale) atunci iti pot calcula toate aceste taxe + penalizari de intarziere.
Daca nu esti platitor de TVA, atunci nu trebuie sa platesti TVA statului.

| Alex123sss a răspuns (pentru Bula):

Daca nu esti platitor de TVA, atunci nu trebuie sa platesti TVA statului.Asta nu inteleg eu alt loc de munca nu am deci nu platesc nici vreun tva "cred" iar celelalte taxe nu cred ca ar trebui platite eu sunt partener nu angajat si nu beneficiez de asigurare medica pensti etc daca se intampla ceva cu mine pe strada firma nu raspunde am semnat pentru asta.Tva pe de alta parte ar fi o problema nu si alte taxe din cate am citit pe net eu cred ca am un certificat la firma de tva intracomunitar (care nu stiu ce inseamna)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu trebuie sa îți faci un pfa și sa plătești taxe la stat

| Alex123sss a răspuns (pentru suntserios):

Pfa nu iti trebuie atunci cand vrei sa iti faci firma? Eu daca am firma partener la ce mai trebuie?

| suntserios a răspuns (pentru Alex123sss):

Sa înțeleg ca ai firma ta deja? Ești foarte vag în explicații.

| Alex123sss a răspuns (pentru suntserios):

Lucrez cu o firma partener data de uber(recomandata) nu am firma.

| suntserios a răspuns (pentru Alex123sss):

Deci ești angajat la firma respectiva? Repet ești foarte vag în explicații.

Ideea e în felul următor. Tu oferi un serviciu. Dacă nu ești angajat cu contract de munca sa oferi acel serviciu atunci trebuie sa ai o forma de a plăti taxe și impozite pe banii încasați

| Alex123sss a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu cum sa explic mai mult de atat nu am firma personala am un contrac de parteneriat(nu este un contract obsnuit adica nu cotizez la fondul de pensi, casmb etc) presupun ca la acest timp de contract nu trebuie sa cotizezi aceste taxe mai sus mentionate, insa cred ca trebuie sa platesc alte taxe, taxele pe venit ca sa nu ma trezesc cu probleme peste cateva luni, ani.Cei de la firma partener au zis ca nu trebuie si ca totul este ok si ca daca vreau ma pot duce la anaf relatii cu publicul ca sa imi comfirme ca totul este ok.Firma respectiva ia un comision de 10% din tot ce produc eu, sunt sigur ca ei isi platesc taxele la anaf din comisionul meu insa nu cred ca le platesc si pe ale mele! Este foarte confuza toata situatia asta nu sunt singurul cu problema asta, asa este in Romania cine stie ce invarteli or avea uber, firma partenera de mi-au spus ca nu am de platit nici o taxa.
PS:Am auzit ceva de un tva intracomunitar dar nu stiu ce inseamna acesta, este posibil ca din cauza acestui tva intracomunitar sa nu trebuiasca sa platesc nu stiu ce taxe?