| vlalecs a întrebat:

Bună ziua!
Doresc sa închiriez, ca și persoana fizica, un spațiu pe acoperișul unui bloc, pentru a monta un dispozitiv LoRa.
Am negociat prețul, oamenii sunt de acord, dar îmi spun ca nu au cum sa îmi încaseze banii ca și persoana fizica și trebuie sa-mi fac societate.
Exista vreo cale, sa pot da banii legal către asociația de locatari, eu fiind persoana fizica?
Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de nici o societate.
Poti incheia un contract de inchiriere cu Asociatia de proprietari din blocul respectiv, este perfect legal si in baza acestuia iti pot inchiria spatiul respectiv de pe acoperis.

| vlalecs explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc! Asa este.
Între timp am primit confirmarea din partea unui expert contabil.
O seara frumoasa!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu poți inchiria un bun/spațiu ce NU E AL TĂU!

| vlalecs explică (pentru sierra1):

Nu ați înțeles. O seara buna!

| sierra1 a răspuns (pentru vlalecs):

Ințelesesem că vrei să dai nu să iei in chirie...