| AfloareiRazvan a întrebat:

Buna ziua. Doresc sa intreb daca se poate face succesiune (cum se face pentru imobile sau un proces similar) pentru a mosteni firma sau o cota parte (ca asociat, presupun, deoarece e SRL). Stiam ca se poate doar pentru intreprindere familiala, dar intreb.
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deschiderea succesiunii are loc doar dupa decesul celui dupa care se face. Procedura succesorala se deschide la cererea unui mostenitor, la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului.
Masa succesorala se compune din toate bunurile proprietate personala sau in comun a defunctului (terenuri, constructii, conturi in banci, bunuri mobile, etc, inclusiv partile sociale sau actiunile dintr-o firma).
Mostenitorii, dupa obtinerea certificatului de mostenitor, pot opta, fiecare pentru partea obtinuta, sa devina asociati/actionari in firma sau sa vanda partile sociale/actiunile altui asociat/actionar din firma.