| Stan_Camelia_1972 a întrebat:

Eu si fratii mei suntem in nr de 7.
Mama noastra are o casa mare,pe care vrea sa ne-o lase mostenire tuturor, ea avand-o doar pe-aia si alte cateva obiecte valoroase.
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1 Cum o sa stam noi 3 in aceeasi casa?
Se va imparti pe camere sau se va vinde automat si vom lua banii?
Eu am o camera a mea, imi va ramane?
2 Lucrurile de valoare ale mamei mele vor fi puse in testamentul? cum putem demostra ca ea are acele lucruri ca sa le vindem si sa le impartim? daca le ia unul dintre ei?
Vreau sa stiu. astept raspunsuri. multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal tau este decedat sau mama este divortata atunci toti veti mosteni in mod egal toate bunurile imobile (teren si constructii) si mobile existente in proprietatea mamei la data decesului. Nu este neaparat nevoie sa fie cuprinse intr-un testament, dupa deces puteti solicita notarului competent sa faca un inventar al tuturor bunurilor.
Dupa emiterea certificatului de mostenitor toti mostenitorii vor hotari cum se vor imparte bunurile comune, exista mai multe variante:
-Vindeti tot si impartiti banii.
-Vindeti doar o parte si restul impartiti.
-Unul sau mai multi mostenitori raman cu bunurile in proprietate si ii despagubesc pe ceilalti mostenitori, etc.
In functie de ce veti hotari poti sa ramai in casa.
P.S.Sunteti 7 frati si surori sau doar 3?

| Stan_Camelia_1972 explică (pentru Ioandelasal):

Suntem 7 frati dar restul sunt la casele lor, spre deosebire de mine si restul 2.
Am inteles, multumesc pentru raspuns.
O zi frumoasa!

1 răspuns: