| anonim_4396 a întrebat:

Fostul sot, munceste de 13 ani in Italia,iar pensia alimentara o pune la posta cineva din familia lui.E obligatoriu sa puna pensia el personal la posta sau e acceptat de catre tribunal sa-l ajute membrii familiei lui? Am nevoie de o procura pentru a merge cu copilul in excursie in Grecia,si nu-l gasesec pe tatal copilului,cum as putea proceda, imi da instanta acordul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este suficient daca in hotarare scrie ca minorul ti-a fost incredintat tie spre crestere si educare. Daca nu scrie aceasta atunci va trebui si declaratia tatalui.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este obligatoriu ca pensia alimentara sa fie pusa la posta de cel obligat personal si n-are importanta cine pune la posta pensia alimentara, important este sa o primesti in fiecare luna.
2.Nu spui un element important, respectiv daca minorul ti-a fost incredintat tie prin hotararea judecatoreasca. Daca ti-a fost incredintat tie si merge cu tine nu ai nevoie de declaratia fostului sot, la iesirea vei arata hotararea judecatoreasca. Doar daca divortul a fost dupa 1.10. 2011 (intrarea in vigoare a noului Cod civil) si minorul a fost incredintat ambilor, cu stabilirea domiciliului la tine, atunci este nevoie de declaratia fostului sot (nu procura). Instanta iti poate da acordul doar daca tatal ar refuza sa dea declaratia.

| rozelor a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu am fost casatoriti legal, hotararea e din 1998, e suficient doar atat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru rozelor):

Este suficient daca in hotarare scrie ca minorul ti-a fost incredintat tie spre crestere si educare. Daca nu scrie aceasta atunci va trebui si declaratia tatalui.