| Potti91 a întrebat:

Ieri am fost cu un prieten la mine am ascultat muzica, odata cu trecerea timpului am adormit si am lasat muzica pornita nu la un nivel atat de zgomotos incat sa trezeasca vecinii.Pe la ora 1 prietenul meu s-a trezit si observase ca nu avem curent in locuinta; acesta m-a trezit si am iesit pe scara moment in care 2 politisti au venit la mine spunand ca vecina de la etajul superior a sunat la politie pentru a face plangere ca o deranjeaza muzica.Cei doi m-au chemat la masina le-am dat buletinul numai eu pentru ca prietenul meu nu il avea la el.Refuzand sa semnez procesul verbal deoarece nu consider ca muzica sa se fii auzit la un asa nivel incat sa ii deranjez somnul, acesta mi-a trecut amenda de 700 de lei.Am primit in posta procesul verbal dar in acesta apare ca "nu a fost de fata nici un martor deoarece ora tarzie".As dori un sfat ce as putea sa scriu in contestatie.Un prieten mi-a spus ca ar trebui sa aiba un aparat de masura al decibelilor si alte chestii de genul, iar procesul verbal minte deoarece prietenul meu a fost cu mine pana au plecat politistii

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In plangerea contraventionala trebuie sa expui situatia si sa soliciti anularea p.v. de contraventie pe motivul ca muzica nu era data asa tare si ca politistii nu au expus situatia reala deoarece era un martor.
Sigur ca ar fi bine sa mai depuna marturie si 2 vecini, cei mai apropiati (in dreapta, in stanga, in fata, sus sau jos), care sa spuna ca n-au auzit muzica ori ca era data incet si nu i-a deranjat, acestia ar fi mult mai credibili decat prietenul tau.

| Potti91 explică (pentru Ioandelasal):

Vecinii nu se baga in lucrurile astea