| Okkultist a întrebat:

am o mare problema, si sper s-ami oferiti sfaturi, dau funda jur; de altfel as-I fi recunoscator!

Eu ma cunosc cu un baiat de un an de zile, ne-am intalnit facand sex etc.
La sf anului trecut cu doua zile inainte de revelion mai exact am fost la el, m-a ascuns in dulap, pe scurt m-a prins maica-sa.
La o zi dupa eu eram acasa (Bucuresti) iar el in domiciliul sau (Tm), s-a certat cu parintii, si l-a dus pe termen limitat cu semantura la un spital de psihiatrie, parintii primind o amenda pentru. deranjarea organelor de politie daca nu ma insel.
Motivul?! : Este gay
Este in spital, ieri a fost vizitat de un politist care,, cica,, s-a auto sesizat/... (cica).
I-a zis clar ca nu a fost vb. de viol, ca noi am vrut sa ne vedem samd etc.
Am vb cu el si mi-a zis ca nu va mai da nici o declaratie si nu va accepta controlul medical, de ce? Coruptie!
Din cate stiu pentru. autosesizare sunt pasibil de puscarie si el de cazier, in cazul unei plangeri de la parinti treaba se poate rezolva in modul retragerii plangerii.
Eu am 16 ani, el 14.

Va intreb: Ce este de facut in aceasta situatie, cum sa actionez?
Va rog, detalii,.
Ma repet, nu a fost vb. de viol doar comun acord, chiar el a insistat sa vin la el samd?! sad

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Exista, in justitie, "dreptul la tacere". Adica sa nu spui nimic. Tot ce spui poate fi folosit impotriva ta.
Este clar ca si din partea lui e nevoie de reactii, de orice fel, de natura sa clarifice situatia si sa nu sufere nimeni. Daca a nu da o alta declaratie sau a nu face control medical e in beneficiul vostru (mai mult al tau, sa lupte si el pentru tine), atunci ar putea proceda astfel. Dar, vezi tu, ca si astfel de reactii pot fi interpretate si pot intoarce situatia in defavoarea voastra. O noua declaratie referitor la un act sexual de comun acord ar intari ideea ca la mijloc nu a fost niciun fel de abuz. V-ati putea folosi si de aceasta oportunitate de a nega ceea ce vor sa creada altii Nu stiu ce contine prima declaratie, pentru ca si ea cantareste in ancheta. Relatarea trebuie sa fie aceeasi, daca s-a negat abuzul, pentru a nu se crea impresia ascunderii unor fapte penale. Cand mergi pe aceeasi linie si iti sustii cauza, ai mai multe sanse de castig.
E greu sa te pui in pielea lui, sa-i spui sa faca sau sa nu faca ceva, pentru ca nu stii ce parinti are si ce presiuni exercita ei asupra lui. Orice ar face, trebuie sa reiasa ca actul sexual a fost de comun acord.
Cay despre controlul medical, ar fi indicat sa nu-l faca. Chiar daca nu se gasesc urme de violenta, constrangere fizica, care ar putea justifica abuzul, unii specialisti, tragandu-se sfori, pot scrie ce le taie capul in actul constatator. Mai bine sa nu existe o astfel de dovada, decat sa li se dea unora oportunitatea de a te incrimina, prin probe, despre o fapta pentru care nu esti vinovat, potrivit legii.
Sfat prietenesc: ai tras-o, trebuie sa inveti din asta! Devii major si te simti bine numai cu majori, indiferent de sex. happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi vorba de viol, daca sexul a fost consimtit.
Nu poate fi vorba nici de act sexual cu un minor, avand in vedere ca diferenta de varsta dintre voi nu este mai mare de 3 ani.
Tu nu trebuie sa actionezi in nici un fel, deocamdata nu spui ca ai fost invinuit de ceva.

| dannyel86 a răspuns:

E normal ca parintii sa-si apere copilul si sa considere ca ai abuzat de el. Sa spuna ca trebuie internat, pentru simplu motiv ca are o inclinatie catre persoane de acelasi sex sau pentru un presupus abuz.

Hai sa-ti spun cum vad eu lucrurile.
Ai putea fi acuzat de: viol, act sexual cu un minor sau corupere sexuala.

Atat timp cat actul sexual (moral sau imoral) nu a fost constrans fizic sau psihic, nu se poate vorbi de viol, iar probele din ancheta pot dovedi clar acest lucru.

La actul sexual cu un minor, precum si la corupere sexuala, exista un alineat (5) care spune asa: fapta nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
Prin urmare, legal, nu ar trebui sa fii pedepsit.
Din nefericire, traind intr-o tara corupta ca Romania, parintii pot trage multe sfori, pot convinge autoritatile ca fiul lor a fost abuzat sexual si risti sa faci inchisoare, daca se dovedeste ca ai avut discernamant.
Imi pare rau pentru tine! Daca s-ar aplica corect legea, n-ar trebui sa fii sanctionat penal.
Tu sustine in continuare ca actual sexual a fost de comun acord si vezi cum evolueaza ancheta. Daca lucrurile merg rau in ceea ce te priveste, cred ca vei avea nevoie de un avocat.

| Okkultist explică (pentru dannyel86):

Un prieten mi-a sugerat (e la drept) ca ar fi de preferat sa nu mai dea nici o declaratie si sa refuze orice examen medical.
A dat doar o singura declaratie in care a specificat ca nu este vorba de viol si a fost de comun accord.
Prietene, daca ma crezi... de 3 ani imi doresc sa devin avocat, sa ma interesez. mereu am fost pro respectarea legii, si am stiut asta inainte de a fi cu el.
Nu m-am gandit ca oamenii pot fi atat de usor coruptibili si lasi, sa-si vanda demnitatea pentru. cativa euro.
Ce consideri din punctul tau de vedere ca trebuie sa faca?
Ce parere ai de situatia in care sa refuze orice control medical si sa refuze sa mai dea o declaratie, crezi ca ar fi o solutie?

| dannyel86 a răspuns (pentru Okkultist):

Exista, in justitie, "dreptul la tacere". Adica sa nu spui nimic. Tot ce spui poate fi folosit impotriva ta.
Este clar ca si din partea lui e nevoie de reactii, de orice fel, de natura sa clarifice situatia si sa nu sufere nimeni. Daca a nu da o alta declaratie sau a nu face control medical e in beneficiul vostru (mai mult al tau, sa lupte si el pentru tine), atunci ar putea proceda astfel. Dar, vezi tu, ca si astfel de reactii pot fi interpretate si pot intoarce situatia in defavoarea voastra. O noua declaratie referitor la un act sexual de comun acord ar intari ideea ca la mijloc nu a fost niciun fel de abuz. V-ati putea folosi si de aceasta oportunitate de a nega ceea ce vor sa creada altii Nu stiu ce contine prima declaratie, pentru ca si ea cantareste in ancheta. Relatarea trebuie sa fie aceeasi, daca s-a negat abuzul, pentru a nu se crea impresia ascunderii unor fapte penale. Cand mergi pe aceeasi linie si iti sustii cauza, ai mai multe sanse de castig.
E greu sa te pui in pielea lui, sa-i spui sa faca sau sa nu faca ceva, pentru ca nu stii ce parinti are si ce presiuni exercita ei asupra lui. Orice ar face, trebuie sa reiasa ca actul sexual a fost de comun acord.
Cay despre controlul medical, ar fi indicat sa nu-l faca. Chiar daca nu se gasesc urme de violenta, constrangere fizica, care ar putea justifica abuzul, unii specialisti, tragandu-se sfori, pot scrie ce le taie capul in actul constatator. Mai bine sa nu existe o astfel de dovada, decat sa li se dea unora oportunitatea de a te incrimina, prin probe, despre o fapta pentru care nu esti vinovat, potrivit legii.
Sfat prietenesc: ai tras-o, trebuie sa inveti din asta! Devii major si te simti bine numai cu majori, indiferent de sex. happy

| Dismally a răspuns:

Vorbeste cu un avocat cat mai repede, avand in vedere ca el are 14 ani s-ar putea sa ai unele probleme din cauza parintilor sai.

| Tustras_Rafael_1997 a răspuns:

Vreau si eu cu tine am 14 ani happy sunt si eu gayhee hee chiar nu patesti nimic din cauza lui daca el a vrut nu patesti nimic