| GeorgeCB a întrebat:

ma aflu intr-o situatie ceva mai aparte si anume: am buletinul expirat din luna Februarie a acestui an si nu l-am reinnoit avand ceva dificultati cu stabilitatea domiciliului.De aproximativ 2 luni am domiciliul in Cluj si doresc sa imi reinnoiesc buletinul.Mentionez faptul ca la adresa anterioara, din Bucuresti, nu mai am acces si situatia este ceva mai aparte.De asemenea am si pasaport, care este valid. Locuind in chirie am un contract de comodat insa nu stiu in ce masura imi este util incat proprietarul sustine ca m-ar ajuta cu viza de flotant insa nu doreste sa imi reinnoiesc buletinul pe aceasta adresa avand valabilitate 10 ani, considera riscant si sustine ca l-ar implica pe el sa fie responsabil de taxe, amenzi, etc. ce pot veni la adresa pe numele meu, mi-a explicat ca nu are cum sa aiba incredere in mine cunoscandu-ma de putin timp.De asemenea mi-a recomandat sa apelez la un prieten, cineva care ma cunoaste de mai mult timp sa ma ajute sa ma ia in spatiu.

Cum pot proceda in aceasta situatie sa imi reinnoiesc buletinul incat sa nu existe implicari ale proprietarului sau ale alte persoane de aceasta natura?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista doar o singura posibilitate sa obtii cartea de identitate pe un domiciliu din Cluj-Napoca: proprietarul actual sau alta persoana cu domiciliul in municipiu sa te ia in spatiu.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti folosi pasaportul, chiar daca este valid! Ca dovada a adresei de domiciliu, te poti folosi de contractul de comodat dar NUMAI cu conditia ca, acest contract, sa fi fost incheiat in forma autentica la un notariat public. Daca, acest contract, nu are forma autentica(adica, este doar sub semnatura privata) atunci proprietarul trebuie sa te insoteasca la evidenta populatiei avand asupra sa si actul pe proprietate a locuintei.

O alta solutie ar fi sa iti cauti un alt proprietar de locuinta care inchiriaza spatiul de locuit in baza unui contract de inchiriere inregistrat la Administratia Financiara.Gasesti, in Cluj, destui proprietari care inchiriaza legal( adica, nu fraudeaza statul!)

O alta solutie ar fi cea descrisa la punctul c) din link-ul :https://www.djepcluj.ro/......-domiciliu

p.s. Ia in clacul si solutia de rezerva pentru a avea o carte de identiatate: parintii!