| HinaxYy a întrebat:

Mama are din prima casatorie un baiat cu handicap care are deja 28 de ani. Cand el avea doar 4 ani mama a divortat pentru ca avea probleme cu bautura.

Intrebarea ar fi poate sa mai primeasca acum orice fel de bani de la acesta, in conditia in care el nu a dat nimic deoarece mamei ii era teama sa ia legatura cu el?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mama ta ci baiatul ar putea sa solicite obligarea tatalui sau la intretinere, dar numai de la data depunerii cererii de intretinere la instanta de judecata si pe ultimii 3 ani anteriori acesteia. Pentru a obtine intretinerea trebuie sa dovedeasca nevoia in care se afla (nu are venituri ori acestea sunt insuficiente traiului) iar tatal are venituri care ii permit sa plateasca intretinerea.

"

| sierra1 a răspuns:

A cam trecut timpul peste cauza aia, să nu se fi prescris. Chestia cu handicapul, dacă e așa cum spui, ar putea să-i dea câștig de cauza. Ar putea face o cerere de chemare in judecată pentru plata pensiei de intreținere

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca el ca tată nu si a ajutat copilul cand era mic indiferent ca el si soția nu se ințelegeau si s au despărtit, el ca tată avea obligatie sa i dea pensie alimentara, ce te face sa crezi ca îi va da acum cand băiatul este major? Nu o sa i dea nimic.

| HinaxYy explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am mentionat ca nu au vorbit. Nu a dat datele de contact pentru ca nu voia sa aiba probleme cu el. Acum ar vrea sa vada daca poate in instanta sa ia ceva, nu cu frumosul. Baiatul are handicap grav.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru HinaxYy):

Nu conteaza ca ei ca soți nu au vorbit, trebuia el ca parinte ca tată sa i si ajute copilul, dar este tipic romînesc scenariul, soții divorteaza si fiecare pe drumul lui dar barbatul "uită" ca are copil cu fosta nevasta si lasa tot greul pe fosta, sa i creasca copilul sau copiii in alt cazuri, deci acel părinte care nu si a ajutat copilul mai ales ca este cu handicap (ce handicap are?) nu are nici o scuză ca sa nu plăteasca.

| HinaxYy explică (pentru CristiDinBucuresti):

Handicap gradul 2 plus autism. Adevarat, eu eram curioasa daca ar putea da in judecata dar poate e mai bine sa intrebam un avocat despre asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HinaxYy):

Nu a ti mentionat daca baiatul ia pensie de handicap, ca daca ia de la stat pensia de handicap si ajutor social atunci nu cred ca va putea lua si pensie alimentara de la tată, trebuie intrebat un avocat bun, care stie legea si sa va spuna el cum stau lucrurile dat fiind faptul ca pensia alimentara o ia copilul pana la varsta de 18 ani, ori el numai este minor, are 28 ani.

| HinaxYy explică (pentru anonim_4396):

Da, asa ma gandeam si eu, dar mama ar fi sperat ca ar putea primi din anii din urma. Cred ca nu avem de ales decat sa intrebam un avocat.
El ia pensie de handicap conform cu gradul lui, dar ce sa faca un om cu 300 de lei pe luna? Stiu ca sunt inca anumite slujbe pe care le poate face dar are si autism si nu vrea sa munceasca (deci are doar atat venit). Din aceasta cauza as spera sa poata si mama sa ia macar niste ajutor de la acest individ.

| HinaxYy explică:

Conteaza asta? Copilul lui are handicap.