| Emii95 a întrebat:

Mi.am vandut masina acu vreo 3-4 ani de zile, si nu am radiat.o, e tot pe numele meu trecuta, iar actualul proprietar nu a inscris.o pe el, nici contract de comodat nu e facut, pentru ca atunci cand am vandut-o nu se cerea asa ceva, nu era in vigoare taxa asta de timbru.
Acuma, el a luat o amenda, iar instiintarea mi.a venit mie acasa. Pot face ceva? Sau trebuie neaparat sa platesc amenda?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai vandut-o in mod legal, cu contract de vanzare cumparare, nu ai de ce sa faci contract de comodat.
Daca ai contract de vanzare-cumparare trebuia sa ceri radierea de pe tine.
Nu trebuie sa platesti amenda, demonstrezi ca nu tu ai circulat cu masina, amenda trebuie s-o achite cel care a circulat.

| Emii95 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuia, dar nu am radiat-o.
Amenda poate fi anulata din cate am inteles dand in instanta, cu ajutorul contractului de vanzare-cumparare, sa dovedesc ca nu eu am fost la volan, in momentul incasarii amenzii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emii95):

Da, faci o plangere contraventionala la judecatoria din circumscriptia careia a fost agentul constatator.

| Maioru a răspuns:

Acum 3-4 ani cand ai vandut masina nu ai facut macar un act de vanzare cumparare? La primarie inseamna ca tu ai platit impozitul pana acum? Daca ai o copie de pe actul de vanzare cumparare ca sa poti dovedi la politie ca masina ai vandut-o in anul si la data catre persoana respectiva esti bun de plata la toate amenzile care au aparut si vor mai aparea de acum inainte.Trebuie sa iei legatura cu persoana careia i-ai vandut masina si sa intrati in legalitate, daca nu vrea ai tot dreptul sa-ti iei masina inapoi.Adica tu platesti tot iar el se plimba si-ti mai face si probleme. Daca nu va intelegeti mergi la politie cu actele pe care le ai si asa vei putea radia masina, altfel vei avea mereu necazuri.

| Popescu_Dragos_1999 a răspuns:

Pai prietene in primul rand trebuie sa platesti amenda si sa ti-o radiezi pentru ca tu platesti si la impozit pentru ea. Dupa ce o radiezi tu celui care ai vandut masina nu mai poate circula si trebuie inscisa pe numele lui

| Emii95 explică (pentru Popescu_Dragos_1999):

Masina nu am cum sa o radiez pentru ca nu am eu actele masinii. Si in plus, masina a fost vanduta si revanduta si nu stiu cine e actualul proprietar.
Ce pot face?

| Popescu_Dragos_1999 a răspuns (pentru Emii95):

Ei bine in acest caz nu stiu ce sa iti spun