| WireX a întrebat:

nu am stiu unde sa postez asa ca am postat in sectiunea aceasta. Cu o luna in urma au intrat peste mine in casa 2 persoane care au spart usa si au inceput sa ma bata, bun nu le-am facut nimic dar dupa aproximativ 2-3 minute 1 dintre ei a luat un cutit, atuncea nu am mai gandit la nimic asa ca i l-am luat din mana si i-am injunghiat pe amandoi. 1 din ei a decedat pe loc iar celalalt a stat in spital 2 luni. Peste 2 luni o sa ma duc la judecata si as dori sa stiu...eu primesc ceva puscarie pentru asa ceva? Si daca da, de ce? Din punctul meu de vedere a fost legitima aparare.
1. Nu le-am deschis usa
2. Nu le-am spus/facut nimic
3. M-au batut, nu am reactionat in nici-un fel
4. Cand am vazut cutitu la unu din ei l-am luat
5. I-am injunghiat

Multumesc frumos, sunt extrem de nervos si suparat pe chestia asta ca in fiecare minut ma gandesc la chestia asta, daca ma duc la puscarie sau nu.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce o sa stabileasca urmarirea penala si ce o sa decida procurorul si apoi instanta de judecata, daca vei fi trimis in judecata.
Daca se va stabili ca a fost legitima aparare atunci nu vei fi condamnat.

| doctorandus a răspuns:

Legitima aparare te scuteste de raspundere, dar la judecata nu conteaza ce stii tu ca s-a petrecut, ci ce se poate dovedi. De ex.: respectivii iti erau complet straini sau ii cunosteai? Aveai datorii la ei? Daca de ex. a intrat tatal tau sau unchiul tau si l-ai injunghiat e alta decat daca a intrat un spargator si l-ai injunghiat. Daca te-au amenintat ca-ti taie un deget daca nu le arati seiful si tu n-aveai seif, ar fi justificat ce-ai facut.

| WireX explică (pentru doctorandus):

Cel de a murit este fostul iubit a prietenei mele, celalalt doar din auzite il stiu dar fata in fata nu am fost niciodata cu ei, nu am vorbit nu nimic. Nu au venit pentru a fura ceva ci au spart usa si au venit direct pe mine sa ma bata dupa care unu din ei a luat un cutit si in momentu ala i l-am luat din mana, mi-am taiat mana cum i l-am luat. Deci da, erau complet straini pentru ca eu nu am vorbit de loc niciodata cu vreunu dintre ei.

| doctorandus a răspuns (pentru WireX):

Bun, daca asa stau lucrurile e mai complicat. Spune doar ce stii sigur ca e adevarat si sa nu te contrazici in declaratii.

| WireX explică (pentru doctorandus):

Exact cum ti-am spus tie am spus si la politie si este exact adevaru, am stat 2-3 minute, m-au batut nu le-am facut nimic ca m-am gandit ca dupa pleaca, dar a luat cutitu unu dintre ei, iar dupa l-am luat de la el si am injunghiat asta este adevaru exact ce s-a intamplat

| cristimihailov a răspuns:

Iarta-ma, dar nu prea pare localizata in timp:

1. Cu o luna in urma s-a intamplat actiunea.

2. Unul injunghiat legumizeaza doua luni si moare.

Nu prea iese la calendar...

Sigur a fost cu o luna in urma?

| WireX explică:

Scuza-ma, in decembrie 26 mai exact mau atacat, 1 tip a murit pe loc iar celalalt luna asta a iesit din spital iar peste 2 luni am proces