| TreiSurori a întrebat:

o prietena a fost violata de fostul ei prieten,ea ar vrea sa depuna plangere la politie dar ii este frica ca prietenii lui care stau la un bloc distanta de ea i`ar putea face mai rau (nu este prima oara, de dupa 4 luni de relatie a inceput sa o bata, jigneasca..si sa puna prietenii sa o caute si sa ii spuna ce face).
O idee pls?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Aha. O suni sau o iei de minuta si URGENT mergeti la spital. In drum spre spital, treceti si pe la politie si solicitati macar informatii. Sper ca nu si-a spalat hainele cu care era imbracata. Daca nemernicul nu s-a protejat si a violat-o vaginal, sa ia OBLIGATORIU si o pilula de a doua zi. Nu de alta, dar nu cred ca i-ar pica prea bine un copil care sa ii aduca aminte de evenimentul asta.

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Hai ma lasi cu balariile? vrea viol si bataie sa o suporte. nu vrea, sa depuna plangere, sa isi ia certificat medico-legal care sa dovedeasca violentele fizice si sexuale (care nu se mai vad in 3-4 zile de la ultimul abuz, te duci la medico-legal ATUNCI CAND TI-O IEI NU DUPA 3 luni). anexeaza certificatul la plangere si ii zice organului unde depune plangerea (politie sau parchet) ca ii este frica de ce ai zis tu mai sus (ca va fi batuta din nou) si sa ii ofere protectie. stii, poti cere asa ceva daca teama de violenta este reala si in masura sa creeze disconfort psihic. personal, pentru viol, loviri si alte violente (sau vatamare corporala, depinde de gravitate) as depune plangerea la parchet, ca politia o flendura aiurea

| KodrutZ a răspuns:

Declara tot frumos la politie si cere protectie. Banuiesc ca a fost violata cu xshpe zile in urma si nici nu a binevoit sa isi scoata un certificat medico-legal, nu? Mdah... citi ani are?

| TreiSurori explică (pentru KodrutZ):

Eu nu prea am trecut prin ce a trecut ea si habar nu am...ieri seara a fost violata, 20 are.

| TreiSurori explică (pentru KodrutZ):

Multumesc,am facut asta astazi. Am rezolvat, multumesc happy

| KodrutZ a răspuns (pentru TreiSurori):

Aha. O suni sau o iei de minuta si URGENT mergeti la spital. In drum spre spital, treceti si pe la politie si solicitati macar informatii. Sper ca nu si-a spalat hainele cu care era imbracata. Daca nemernicul nu s-a protejat si a violat-o vaginal, sa ia OBLIGATORIU si o pilula de a doua zi. Nu de alta, dar nu cred ca i-ar pica prea bine un copil care sa ii aduca aminte de evenimentul asta.

| darrio2007 a răspuns:

Exista politie si pentru prietenii lui.Nu trebuie sa ii fie frica.

| Lisa01 a răspuns:

Mergeti la politie pentru ca e cel ai inteligent lucru pe care il puteti face.

| StefanVLY a răspuns:

Ai descris România mai sus, doamne duceţi-vă la poliţie cum adică să o bată straight face. Părinţi ei ce fac? Face-ţi plângere la poliţie, doamne viol... Du-te cu ea, spune-le părinţiilor, nu vă fie frică.

| TreiSurori explică (pentru StefanVLY):

Nu are parinti de la 12 ani, locuieste cu bunica ei si nu vrea sa o puna la curent cu asa ceva din cauza starii de sanatate a bunicii. Daca merge la politie, scapa de el dar nu de prietenii lui...cam la asta cautam solutie, eu nu am nici o idee sa o ajut si de asta v-am intrebat pe voi.

| StefanVLY a răspuns (pentru TreiSurori):

Dar ce sunt "prietenii lui"? Spune şi de ei la poliţie, doar nu sunt copii de preşedinte. Crede-mă că altfel nu poate scăpa, duceţi-vă la poliţie. Mie îmi pare rau pentru ea! sad

| georgetzop a răspuns (pentru TreiSurori):

Sa se duca la politie fara sa mai stea pe ganduri, daca nu ia masuri nu o sa se potoleasca, banuiesc ca nu vrea sa fie batjocorita de el mereu, si in legatura cu prietenii lui daca ii face probleme este lege si pentru ei sa stea linistita