| Cornel_Mihalache_1962 a întrebat:

Buna ziua!
O vaduva poate conform legii sa opteze pentru pensia ei sau pentru pensia sotului decedat.
Intrebare : Poate sa mai aleaga si in cazul in care intre timp s-a recasatorit?
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa mai opteze?
Daca s-a recasatorit nu mai este vaduva, asa ca va primi pensia care i se cuvine ei si nu pe cea a fostului sot.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru Ioandelasal):

Sa inteleg ca posibilitatea de a alege pensia sotului decedat exclude varianta recasatoriei? Daca se recasatoreste trebuie sa anunte sau sa dea pensia inapoi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Sa fim clari: sotul supravietuitor nu primeste pensia sotului decedat ci o pensie de urmas, care este de 50% din pensia sotului decedat.
Daca se recasatoreste inainte de a opta pentru pensia de urmas atunci nu mai poate primi pensia de urmas.
Daca se recasatoreste dupa ce a inceput sa primeasca pensia de urmas atunci aceasta se suspenda.
Conform L.263/2010, privind pensiile publice, cu md si compl. ulterioare, citez:
"ART.92.Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie."
"ART.114.(1) În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
i) soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, s-a recăsătorit;"

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult!