| Tugui_Florin_1993 a întrebat:

Buna ziua!
Puteti sa-mi explicati va rog ceva. Acum vreo 5 luni am intrat in RM cu pasaportul biometric si am stat cateva zile, si dupa am iesit cu viza. Ac vreau sa plec iar intr-o tara, puteti sa mi spuneti daca mai pot pleca iar 90 de zile cu pasaportul biometric?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti pleca, in orice tara la care nu se cere viza (tarile din UE si alte cateva din Europa) sau in orice alta tara cu viza.

| Tugui_Florin_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Da. Dar nu conteaza ca acum vreo 6 luni. Am mai intrat odata? Adica nu conteaza perioaada asta de zile in care n am intrat? r

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tugui_Florin_1993):

Sigur ca nu conteaza. Poti sa intri mai des sau mai rar, nu are importanta, daca pasaportul este valabil.

| Tugui_Florin_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Da. Dar stiam ca ai voie 90 de zile intr -o perioada de 180 de zile. De asta nu eram sigur daca mai pot sa plec acum dupa atata timp.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tugui_Florin_1993):

Perioadele respective se refera la faptul ca n-ai voie sa stai mai mult de 90 de zile, intr-o perioada de 180 de zile.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca poti.Cum ti-a raspuns IoandelasaI.

| Tugui_Florin_1993 explică:

Da. Dar nu conteaza ca acum vreo 6 luni. Am mai intrat odata? Adica nu conteaza perioaada asta de zile in care n am intrat?

| Tugui_Florin_1993 explică:

Da. Dar nu conteaza ca acum vreo 6 luni Am mai intrat odata? Adica nu conteaza perioaada asta de zile in care n am mai intrat in nici o tara?