| stfu7 a întrebat:

Bună ziua.
Recent am fost angajat și am semnat contractul. Mai exact pe data de 18.07. 2017.
Am realizat că nu sunt apt pentru naveta și pentru domeniul de acolo (nefiind anunțat pentru ce domeniu aplic). As vrea, mai ușor să nu mă mai prezint la locul de munca. Se va întâmpla ceva anume (mai special, de umblat) sau mai simplu desființarea contractului pentru absența nemotivată la locul de muncă.
Doresc răspunsuri mai detaliate, dau funda.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in perioada de proba atunci poti sa-ti dai demisia printr-o notificare, fara a motiva si fara a fi obligat sa respecti termenul de preaviz.
Daca deja ai inceput munca, fara perioada de proba, esti obligat sa respecti perioada de preaviz prevazuta in contractul individual de munca. Daca angajatorul nu renunta la preaviz si tu nu-l respecti ti se poate desface disciplinar CIM, pe motiv de absente nemotivate si s-ar putea sa-ti dauneze la un viitor loc de munca.

| stfu7 explică (pentru Ioandelasal):

Da, asta am înțeles. Dar, spre exemplu daca nu doresc să mă complic cu depunerea notificării pentru demisie și nu mă prezint timp de 3 zile la locul de munca (am înțeles de la un prieten că după 3 zile de lipsa ești out), contractul meu va fi desființat de către cei de acolo fără nici un fel de acord sau ceva de genu'. Sper că m-am exprimat corect. Iar după desființarea CIM mă vor notifică prin email in legătură cu asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru stfu7):

Vei primi o decizie de desfacere a CIM pe motiv disciplinar.

| stfu7 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu este nevoie sa mai fac alte drumuri la ei sau ceva de genu'?

| Ioandelasal a răspuns (pentru stfu7):

Nu este nevoie sa mai mergi la ei.

5 răspunsuri:
| stfu7 explică:

PS: este primul job, și nu doresc să mă complic cu nu știu ce alte hârtii/drumuri. Aleg calea simpla, indiferent că mulți vor spune în legătură cu dezavantajele la următorul job.