| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Se poate ca o masina de politie frontiera sa aiba camera pentru radar?
Am mai pus aceasta intrebare, dar m-am exprimat gresit. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar numai in punctele de trecere a frontierei.
Conform Codului rutier (OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare), citez:
"ART. 109
(1)Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac direct de către poliţistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către poliţiştii de frontieră.
(2)Constatarea contravenţiilor se poate face şi cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenţiei.
(3)În cazurile prevăzute la alin. (2), procesul-verbal se poate încheia şi în lipsa contravenientului, după stabilirea identităţii conducătorului de vehicul, menţionându-se aceasta în procesul-verbal, fără a fi necesară confirmarea faptelor de către martori."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toti politistii se pot ocupa si de circulatie. Legea privin radarul se aplica si politistilor de frontiera. Daca n-ar avea radare nu s-ar aplica si lor. Redau: "(1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac direct de către poliţistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către poliţiştii de frontieră. Poliţiştii rutieri, respectiv poliţiştii de frontieră sunt obligaţi să poarte uniformă cu înscrisuri şi însemne distinctive."
Citeste si nu te mai lua dupa unii si altii: https://bit.ly/2WHVABQ

| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba Politia de Frontiera cu radarul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. radarul e de competenta politie rutiere

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Erau opriți la ceva distanta de strada si aveau banuiesc ca o camera si de asta întrebam.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti genul de sofer care uda pantalonii de fiecare data cand vede o masina de politie desi merge cu 50 la ora?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, nu le interzice nimeni, radarul nu e doar in competenta politiei rutiere.