| Mihaimihai1234 a întrebat:

Salut, baieti am nevoie de o lamurire daca se poate, plecand la munca de dimineata cu masina, ma grabeam mergeam cu 120 si dintr-o data pe sensul celalalt de mers mergand era O MASINA PARTICULARA adica o masina oarecare, care avea in dreapta sa pe bord un fel de tableta cu o camera directionata spre stanga. Am vazut in scurt si cand am trecut pe langa ei au facut un fel de poza cu blit. Se poate sa fie aparatul radar de la politie? Ps limita era de 90 si eu aveam 120, ma puteti lamuri va rog? Si daca era aparatul radar care ar fi contraventiile sau amenda care ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Aparatele radar vechi foloseau blitz (nu blit) atunci cand afara era intuneric. Nu stiu astea noi daca mai folosesc. Dar stiu ca nu s-a aprobat inca modificarea codului rutier pentru ca politia sa nu mai poata folosi masini neinscriptionate pentru radar. Sper sa nu ma insel.
Nu este obligatoriu sa te opreasca politia in asemenea cazuri.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te oprea daca era radar.
Cat despre intrebarea cu care ar fi contraventiile, cum de ai permis daca intrebi asa ceva? Spaga?

| wpetterssone a răspuns:

În unele țări există un aparat pus pe un stâlp, care fotografiază vehiculul, mai ales numărul de înmatriculare al vehiculului care a depășit viteza setată anterior de către o persoană autorizată. Acel aparat are bliț.

| suntserios a răspuns (pentru wpetterssone):

Si ce spanac legatura are asta cu intrebarea?

| wpetterssone a răspuns (pentru suntserios):

Nu am auzit de un aparat cu bliț pe bordul mașinii, ci doar pe un stâlp, amplasat pe marginea drumurilor național - europene.

| Mihaimihai1234 explică (pentru CodrutElian1990):

Da bosule dar asta e chestia ca nu m-a oprit si-a continuat drumul! imi e sa nu soseasca vreo amenda sau sa suspenda permisu?

| suntserios a răspuns (pentru Mihaimihai1234):

Deci intrebarea mea ramen valida, cat a fost spaga pentru permis daca habar nu ai care sunt sanctiunile

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mihaimihai1234):

Este posibil. Timp de 6 luni poate sa vina.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru wpetterssone):

Aparatele radar vechi foloseau blitz (nu blit) atunci cand afara era intuneric. Nu stiu astea noi daca mai folosesc. Dar stiu ca nu s-a aprobat inca modificarea codului rutier pentru ca politia sa nu mai poata folosi masini neinscriptionate pentru radar. Sper sa nu ma insel.
Nu este obligatoriu sa te opreasca politia in asemenea cazuri.