| AEWPenta a întrebat:

sper sa ma puteti ajuta, lucrez intr-o primarie de aproximativ 2 ani fiind functionar public si acum 1 luna am vorbit cu domnul primar sa il anunt ca doresc sa imi depun demisia, el mi-a spus ca pana nu imi termin nu stiu ce sarcini nu imi semneaza nici o demisie.
Eu demisia mi-am inregistrat-o insa domnul primar refuza sa mi-o semneze fiindca nu mi-am indeplinit toate sarcinile.
Intrebarea mea este pot pleca din primarie daca imi expira preavizul chiar daca nu mi-a semnat demisia sau pot ajunge si la judecata cu ei?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Citeste codul muncii ca acolo este calea, adevarul si viata:

http://www.codulmuncii.eu/titlu-2/capitol-5/sectiune-8/articol-81.html

Multa lume (banuiesc ca si tu) face confuzie intre DEMISIE si ACORDUL PARTILOR. Concedierea cred ca e mai clara pentru multa lume.

Demisia este act unilateral (= vointa angajatului) - ti-o depui (scris si primesti numar de intrare) si dupa 20 zile (maxim, cred ca esti pe executie nu pe conducere) gata.

Acordul partilor presupune o intelegere si acolo doar poate refuza angajatorul sa semneze (daca nu ii convine intelegerea).
Oamenii prefera sa plece cu acordul partilor pentru ca arata mai frumos decat o demisie - adica v-ati inteles ca oamenii, nu a trebuit sa apelezi la ultima solutie (fara sa stie ce s-a intamplat exact, un alt angajator se va gandi mai degraba ca il vei lasa si pe el cu fundul in balta si vei da bir cu fugitii mai degraba decat ca fostul angajator ti-a pus bete in roate - e oarecum normal, se gandeste la worst case scenario pentru el ca angajator).

| AEWPenta explică (pentru flixbuster):

Va multumesc pentru raspuns insa vreau sa stiu daca se intampla si acelasi lucru si la functionarii publici, ca cei de aici imi spun ca nu pot pleca daca nu imi termin sarcinile...

| flixbuster a răspuns (pentru AEWPenta):

Crezi ca functionarii publici au un alt cod al muncii? Normal ca aia vor sa termini ce ai de facut ca altfel trebuie sa faca ei dupa ce tu pleci.

Uite, nu crede pe unu' de pe TPU (desi ti-am dat articol din lege si nu aer). Suna la ITM si intreaba.

| Ale5184 a răspuns (pentru AEWPenta):

Pentru asta exista avocati. Consulta unul cu privire la situatia ta.

8 răspunsuri:
| Ale5184 a răspuns:

Eu zic ca depinde si de natura sarcinilor. Daca reclama urgenta, trebuie sa le solutionezi inainte de a pleca

| Ralena a răspuns:

Raspunsul e simplu si fara echivoc. Da, poti. Cu preaviz, dupa expirarea preavizului prevazut in contractul de munca. Legea e aceiasi pentru toti angajatii, bugetari sau nu.

| flixbuster a răspuns (pentru Ralena):

Eh, daca au salarii altfel (= mai mari) decat in privat, de ce nu ar crede ca au si legi altfel?

| AEWPenta explică:

Va multumesc pentru raspunsuri deci pana la urma cand imi expira preavizul sunt liber de orice sarcina sa inteleg?

| AEWPenta explică:

Intreb fiindca din cate stiu s-a dat o noua lege in Codul Administrativ al Romaniei si in care zice ca din momentul in care mi-am depus demisia trebuie sa stau 30 zile in preaviz asta nu ar fi o problema insa sa pot pleca atat vreau ca m-am saturat sa ma cert cu ei.