| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Ii normal sa fiu pus sa depun cerere de demisie in conditiile in care eu nici macar n-am semnat un contract de munca? Motivul ar fi ca cica " aveam contractul pregatit, insa n-am avut cand sa te chemam sa-l semnezi.". Tin sa mentionez ca eu deja am apucat sa lucrez la ei o saptamana.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si motivul cu contractul pregatit nu tine, trebuia sa fie semnat inainte de a incepe munca.
Ai mai pus o intrebare similara si ti-am raspuns. Spune-le sa-ti dea banii pe timpul lucrat, fara sa semnezi CIM si sa depui demisia, altfel ii vei reclama la ITM.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cică, nu e normal să fii pus.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, asta e doar un truc ca sa se scoata ei. Pentru ca daca te concediaza trebuie sa justifice ei legal de ce si le e greu. Vezi ca daca demisionezi nu primesti somaj pana iti gasesti altceva.

| Zuzu1991 a răspuns:

Demisie de la ce?!?
fara contract NU ai job, esti zilier

| Mopmop a răspuns:

Intrebarea ar fi de ce ai acceptat sa lucrezi fara un contract de munca!
Pentru ca nu cunoasyem drepturile noastre si mai ales pentru ca avem legi strambe date de "specialisti" gen Raluca si Iordache( doua nume luate la intamplare din ultimii 34 ani) suntem unde suntem.
Ar trebui sa mergi la ITM in orasul tau insa nici aia nu isi fac treaba.
Logic ti comiti o ilegalitate daca semnezi o demisie fara a avea un contract de munca.
Sfatul meu ar fi sa iti vezi de drum si saptamana lucrata sa o treci la munca patriotica...

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Mopmop):

Pareau oameni seriosi, mi-am zis mereu ca poate ma pune sa-l semnez cat de graba dar fara sa-mi dau seama trecusera deja o saptamana iar eu n-am semnat nimic.

| Mopmop a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pare o metoda patentata la anumiti patroni gen lucrezi o saptamana si apoi te pun sa iti dai demisia... si ei merg pe ideea ca oamenii renunta fara a avea ei nici o consecinta.
De curiozitate, ce motiv au bagat pentru "demisia" ta? Ca nu e demisie atata timp cat nu ai un contract de munca semnat si inregistrat...

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Mopmop):

M-am lasat din propria initiativa, motivul fiind ceva mai complicat. Nu inteleg nici eu de ce acestia tin mortis sa le aduc o cerere de demisie.

| Mopmop a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Un motiv ar fi ca se tem ca mergi la ITM cred. Insa daca te mai suna intreaba-i ce dreak demisie sa scrii daca tu nu ai contract!?
Oricum si contractul de munca are un termen strict in care trebuie sa fie inregistrat.
Ar trebui intai sa semnezi contractul ca apoi sa fie posibila demisia. Aici alta problema... data la care semnezi sa fie cea reala...in fine, complicatii inutile.
Trece asta la o experienta nasoala si mergi mai departe.
Data viitoare fii mai atent.
Si mai ales fii atent la interviu si intreaba conditii de munca, salariu, ore etc.
Cel mai important nu incepe munca fara un contract!
Oe care il citesti cu atentie si apoi il semnezi daca iti convine. Daca nu, te ridici si pleci. Simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| NeverGonnaLetYouDown explică:

Ok, m-am cam lamurit. Intrebarea ar fi alta acum... Ce credeti ca se poate intampla daca eu ma duc si-mi depun cererea de demisie?