| danedu a întrebat:

Spuneti-mi va rog, daca sotia pleaca in strainatate cu contract de munca fara voia sotului dar copii (3 minore in varsta de 2, 11 si 14 ani) fiind santajate si convinse pentru a fi de acord cu decizia mamei, pe motiv ca nu se poate descurca sa castige bani indeajuns in Romania. Mentionez ca in acesti 4 ani si 10 luni de strainatate cu scurte vizite in tara totusi trimite bani si bunuri dar neglijeaza sanatatea copiilor, sunt agresate verbal si fizic si date afara din casa de n ori de catre mama. Cu toate acestea primeste Familienhilfe fara ca fetele sa primeasca vreun ban. Se poate ca tanara in varsta de 17 ani sa o dea in judecata pentru a recupera banii sa isi poata reface sanatatea? Multumesc!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar. Spui ca sotia este plecata in strainatate si lucreaza acolo, trimite bunuri si bani iar apoi spui ca isi da copiii afara din casa. Cum se poate asta?

| doctorandus a răspuns:

Cum pana mea poti santaja un copil de 2 ani?

| pietrean a răspuns:

In primul rand,sotia,nu este un bun,un lucru "luat pe inventar",nu este in posesia cuiva,ca un om,care sa apartina in totalitate cuiva si sa nu poata sa faca ce doreste(bine sau rau),fara consintamantul cuiva(aici a sotului).Se poate sfatui cu sotul,asta este alt ceva,dar daca el nu aduce un venit suficient familiei... Apoi,cum poate "santaja"copii,daca ea s-a dus sa munceasca si sa castige un ban,pentru ai intretine(poate sotul nu are nici o contributie,doar aceea de "a face copii"). Daca femeia este plecata,in alta tara,pentru a contribui la cheltuielile casei,cel ramas acasa,sotul,ar trebui sa se ocupe de tot ce trebuie sa faca un tata,tatal copiilor:curatenie,spalat,calcat,facut mancare, lectii, educatia copiilor, grija pentru sanatatea copiilor, etc.Asa ca,tatal are toata raspunderea pe umerii lui,mai ales daca nu contribuie cu nici-un venit, la bunastarea familiei lui si traieste din munca sotiei!
Ma indoiesc, ca propria fica, ce beneficiaza de veniturile mamei(ai spus ca mama trimite bani acasa), si-ar da in judecata mama.Si apoi,nici nu cred ca se poate,deoarece este inca minora.
Prin urmare,din banii trimisi, din munca sotului(daca puturosul munceste, ca nu degeaba a plecat sotia la munca!), banii ar trebui dramuiti, ca sa poata fi ajutata si fata cea mare, care are probleme de sanatate.Sotia nu poate sa si munceasca(fiind si departe de tara, nu poate veni oricand), sa aiba si grija de copii.Sotul,acasa,trebuie sa-si ia toate indatoririle,pe umerii lui! Asta daca este tata adevarat si nu un ratat(ca om, ca parinte).
Poate am fost, prea dura, dar asta am gandit, asta am scris!

| Balan_Ioana_1988 a răspuns:

1. Retinerea de catre un parinte a copilului sau minor, fara consimtamantul celuilalt parinte sau al persoanei careia i-a fost incredintat minorul potrivit legii, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
2. Punerea în primejdie gravă, prin măsuri sau tratamente de orice fel, a dezvoltării fizice, intelectuale sau morale a minorului, de către părinţi sau de către orice persoană căreia minorul i-a fost încredinţat spre creştere şi educare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.

| pietrean a răspuns (pentru Balan_Ioana_1988):

Ce crezi ca a inteles "tatal" din ce ai postat?
1.Cine a "retinut" copilul minor? Mama a plecat sa aduca un venit(chiar el a marturisit, ca sotia trimite bani acasa) si el a ramas sa aiba grija de cei mici.Sau cel putin asta ar trebui sa faca un tata adevarat!
2.Aici,moral(chiar si legal), ar trebui tatal sa "plateasca", daca se intampla ceva mai rau(nu a specificat ce probleme de sanatate are fata cea mare), deoarece sotia a plecat cu contract de munca, legal.Doar este si el parinte, nu numai sotia lui.

| Balan_Ioana_1988 a răspuns (pentru pietrean):

Pai nu prea s-a inteles. avand in vedere ca a spus ca e plecata si apoi ca isi da copiii afara din casa. era logic sa se inteleaga ca i-a luat cu ea.
Chiar si asa, cel de-al doilea articol ramane valabil. Daca cei 3 copii sunt crescuti de tata, sunt crescuti bine, sunt trimisi la scoala, etc. iar mama isi face datoria din punct de vedere material.autoritatile nu le pot face nimic. In schimb, daca minorii sunt maltratati, atunci aici pot interveni autoritatile.

| danedu explică (pentru Balan_Ioana_1988):

Copiii au ramas cu tatal. Perioada de vizita (1 luna)in Romania se comporta urat cu fetele.

| pietrean a răspuns (pentru danedu):

Cine poate spune ca mama se "comporta urat cu fetele"? Tatal? Care refuza sa munceasca,sa-si intretina familia?
Pe el il intereseaza,sa mai obtina niste bani si nu sa aiba grija,ca familia lui, ca sa nu fie dezbinata, despartita si sa aiba totusi copii lor ce manca, sa fie sanatosi, sa mearga la scoala.

| pietrean a răspuns (pentru Balan_Ioana_1988):

"...date afara din casa de n ori de catre mama." Nu spune nicaieri,ca au fost luati copii,de catre mama,in alta locatie!
Da,autoritatile pot interveni,dar mai mult asupra "puturosului" de tata,care nu face nimic pentru a-si intretine familia si mai ales copii,copii. "Agresate fizic si verbal" de catre mama? Nu cred o iota! Poate copii,din lipsa grijii materne,mai ales cei mai mari,mai fac unele lucruri necuvenite si o cearta parinteasca este interpretata de catre unii "agresiune". Tatal are alte probleme:ii este greu fara "salahorul" din casa,nu mai poate sta la un sprit cu baietii,cand vrea "muschiul" lui,nu ii mai sta nevasta,cand vrea el,la pat...
El ca tata,ca nu face nimic,poate este "agresat", dar o mama, care a plecat de langa copii, ca sa le ofere un viitor mai bun, nu face asa ceva.

| danedu explică (pentru pietrean):

Vedeti voi..asta am crezut si eu pana sa cunosc situatia. Din banii fetelor si al tatalui se intretin cei din Romania...salarul mamei si-l baga in buzunar iar tot ce cheltuie sunt din "Familienbeihilfe" a fetelor. Fata cea mijlocie are nevoie sa mearga la control stomatologic iar mama nu ii ofera banii sa isi poata rezolva problemele. Spuneti-mi ce se poate face ca mama sa se opreasca din mersul asta si sa isi primeasca copii drepturile si meriturile?

| danedu explică (pentru pietrean):

A plecat pentru familia ei, dar ramane pentru ea acum. De cand beneficiaza de atatea venituri de pe spatele copiilor. De ce sa le ofere ajutor copiilor daca nu ii pasa de ei. A spus ca are in gand ca pe fata de 17 ani sa o dea afara la 18 ani si pana atunci sa nu o ajute cu ceva. Aici mama e scorpia ce isi desconsidera copii si o doare in... de ei. Cunosc situatia foarte bine.

| pietrean a răspuns (pentru danedu):

De ce oare, nu imi vine sa cred toata povestea asa cum o spui tu?
O mai fi si un lup mancat de oaie?!

| pietrean a răspuns (pentru danedu):

Poate sa considere,ca mama nu mai exista si sa lupte el singur,sa-si intretina copii! SIMPLU! Cate femei nu fac asta singure,cand sotul este plecat la baut,la alte femei,etc?
Iar pentru situatia cu Familienbeihilfe(nu-mi dau seama ce este,presupun ca este o asociatie,o fundatie(germana) care ajuta copii),poate sa se duca si sa spuna care este oful lui si probail,or sa ia masuri. Daca este in alta tara si el nu poate reclama,asta e! Avantajul ei! Sau el se oftica, ca soata ia banii si el nu beneficiaza de ei?
Asa cum am tot spus, sa se zbata tatal, pentru binele copiilor(ca doar a contribuit si el, la "facutul lor").

| pietrean a răspuns (pentru danedu):

Daca te referi, ca vrea sa o dea afara din casa, atunci cand fata v-a implini 18 ani, nu poate, chiar daca ar sta in chirie cu totii.Este trecuta pe numele ei,ea este mama si nici-o lege nu-i da voie sa-si alunge copilul din spatiu. Daca face asta, o sa-i fie de rau!
Sunt multe detalii, pe care nu le-ai spus, dar iti dau un sfat: da un telefon, la TELEFONUL COPILULUI, la 116111, sau foloseste www.Asociatiatelefonulcopilului.ro Sunt oameni specialisti si te pot ajuta, daca le spui povestea corect.