| Schedan_Andreea_1999 a întrebat:

Bună ziua.
Tatăl meu va pleca sa lucreze dincolo, mai exact în Germania.
Exista însă o problema.
Aici, în tara, mama este co-asigurata.
Are nevoie de aceasta adeverință pentru medic și tratament.
Dacă el va pleca, legile de acolo îi vor permite mamei sa fie incontinuare co-asigurata?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tatal tau va fi plecat, pentru mama ta se poate plati asigurare ca si casnica, la nivelul salarului minim de economie. Tatal tau va trimite banii necesari si astfel ii vor merge mamei tale si asigurarile de sanatate si fondul de pensii (pentru vechime).

Atentie!
Sa nu ramane vreo luna neachitata intre coasigurare si asigurarea ca casnica, fiindca-si pierde continuitatea, ceea ce implica pierderea dreptului la spitalizare (doar dupa 6 luni de plata continua are dreptul si daca nu are intreruperi!