| nustiusincer a întrebat:

Buna ziua TPU, am o intrebare daca pot raspunde penal sau nu
zilele astea mi s-a intamplat o chestie interesanta, am avut un amic care era el mai "smecher" si il interesa f mult bani, astfel tot ma mai batea la cap sa mai facem un schimb de chesti etc
odata mi-a venit cu o propunere, sa-i dau un monitor care a costat 800-900 lei pentru un monitor mai slab care dupa vorbele lui "mergea" si pe langa 500 de lei, am zis bine dupa ce tot m-a batut la cap si am acceptat, dupa schimb primele zile mergea acceptabil, dar dupa am putut vedea de ce a vrut sa se scape de el (la aprinderea lui se deschidea si inchidea si tot asa, timp de 10 minute, dupa 20, dupa 30, pana cand nu si a mai revenit) welp mi am luat teapa mai pe scurt, am zis hai ok trecem peste greseala mea
a venit dupa un timp si ce sa vezi baiatu mi-a facut o oferta: el imi da un xbox one S folosit saracu de el pentru 200 lei, tot asa ma batea la cap pana cand am acceptat, pana la urma am ajuns ambi la discutia ca in loc de bani vrea un schimb, mi-a vazut ca am un mouse care acesta costa 150 de lei si i-a trebuit niste rami de 8 gb ( o componenta la calculator) pentru xbox, eu am acceptat si am batut palma, tot in acea zi voia sa mai facem inca un schimb dar in care eu sa ies pe minus si era clara treaba, eu am refuzat iar acesta a spus ca vrea sa refacem schimbul, eu mi-am dat seama ca aceasta chestie era o schema, eu am refuzat schimbul inapoi pentru ca noi deja am batut palma iar acum omu tot ma ameninta cu bataia din cauza acestui refuz.
Am mai uitat sa mentionez, anterior am mai facut un schimb cu omu acesta, eu i-am dat niste gantere sa faca cu el si el sa mi deie inapoi 50 de lei pe luna, doar ca de la o luna cum am vorbit el a ajuns la mai multe luni si ca imi va da toti bani la final. Ca sa ma asigur ca nu imi face o schema am spus sa-mi aduca ceva sa tin la mine si cand imi da bani si ganterele inapoi eu ii dau acea chestie, omul mi-a adus o trotineta electrica putin stricata dar care se poate repara, eu nici pana acum nu mi-am vazut ganterele si bani aia pe lunile alea.
Pe scurt, vreau sa stiu daca pot eu sa raspund penal in caz daca acesta ma denunta la politie ca eu ii am trotineta si consola de jocuri video, si ce as putea sa fac legal ca sa fie totul bine, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia expusa este reala si o poti dovedi n-ai savarsit nici o infractiune, asa ca degeaba s-ar duce la politie, aceasta n-are nici o atributie in cauze civile.
Cel mult te-ar putea da in judecata pe cale civila, dar n-are sanse sa castige.
Pe viitor, daca mai faci schimburi, ar trebui sa inchei un contract de schimb in scris, sub semnatura privata (datat si semnat de ambele parti) si cu acesta poti dovedi schimbul, chiar fara martori.