| LauDi a întrebat:

Bună ziua TPU, am o întrebare legată de asigurarea de la mașină. (întreb pentru un unchi). Deci respectivul deține o Dacia Logan de prin 2010 (mașină veche de 10-11 ani), plătește asigurarea la ea de foarte mult timp. Primăvara aceasta a fost într-un accident de mașină unde el NU a fost de vină ci șoferul care l-a lovit. A contactat asigurarea și după ce i-au cerut o grămadă de acte, i-au zis că îi vor oferi suma de 800 euro (acum 3 luni) ca să își repare mașina (reparația costând undeva pe la 2500-3500 de euro, nu îmi aduc aminte acum clar). El a refuzat banii și dorește să îi dea în instanță deoarece i-au zis că îi vor acoperi cheltuielile pentru mașină (în afară de parbrizul ce avea o crăpătură pe el și s-a spart din cauza accidentului), dar au vrut să îi ofere o sumă care nu i-ar fi ajuns să repare mașina.
Deci care sunt sanșele să câștige în tribunal și dacă va câștiga el: firma de asigurări va trebui să îi dea banii pentru toată reparația, să plătească cheltuielile de judecată și avocatul lui?
Întrebăm pe TPU deoarece nu am fost cu probleme de acestea în instanță și să vedem dacă merită să îi dăm în judecată.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

"Deci respectivul deține o Dacia Logan de prin 2010 (mașină veche de 10-11 ani), plătește asigurarea la ea de foarte mult timp."

toti platim de mult, RCA-ul este obligatoriu si se plateste din momentul punerii in circulatie a unui autovehicul fie inmatriculat fie cu numere provizorii, deci nu plateste el mai de mult decat altii sau mai mult; unii pe langa RCA platim si asigurarea facultativa denumita CASCO, asa ca sa stii ca unii chiar platim mult, eu in fiecare luna mai platesc inca un RCA pe langa RCA, tare nu?!
Singurii care nu platesc RCA sunt castravetii cu masini pe Bulgaria si care nu au RCA-uri valabile, multe sunt false, dar o fac pe riscul lor.

"A contactat asigurarea și după ce i-au cerut o grămadă de acte, i-au zis că îi vor oferii suma de 800 euro (acum 3 luni) ca să își repare mașina (reparația costând undeva pe la 2500-3500 de euro..."

Cine a stabilit ca reparatia face 2500-3500 de euro, unchiul tau sau a cerut parerea unui service avizat pe daune si au facut ei deviz de reparatie in acest sens? 3500 de euro pentru un Logan din 2010 e mai mult decat pretul pietii, adica valoarea acestui logan la second hand, deci daca era asa si nu o gaselnita a unchiului tau, atunci asiguratorul trebuia sa declare masina dauna totala, dauna totala nu e doar cand masina nu se mai poate deplasa sub nicio forma ca e facuta praf ci si atunci cand reparatia ei costa mai mult decat pretul ei de vanzare daca ar fi functionala.
Deci ceva nu se pupa aici!

Daca acei 800 de euro nu sunt suficienti pentru reparatie, unchiul tau inainte sa mearga la avocati trebuie sa faca o sesizare la ASF, acolo sa descrie imprejurarire referitoare la accident si sa puna documente, deviz de reparatie (sau cum se numeste) facut intr-un service autorizat, cu acest document sa demonstreze ca cei 800 de euro acordati de societatea de asigurari a celui care a produs accidentul sunt mult mai putini decat costa cu adevarat reaparatia.
ASF-ul va lua masuri tragand la raspundere societatea de asigurari care incearca sa fraudeze oferind un pret mult mai mic de reparatie.
Pe aceasta pagina aveti tot ce trebuie, numar de telefon pentru contact al ASF-ului cat si formular pentru a face petitie (prin intermediul petitiei se face sesizarea ulterioara), cel mai bine e de sunat mai intai si cineva de acolo va va lamuri ce aveti de facut
https://asfromania.ro/ro/a/2018/contact

ASF-ul sunt cei mai in masura sa raspunda, ei detin sefia societatilor de asigurari, ei sunt un fel de inspectori care vegheaza la buna functionare a societatilor de asigurari, tocmai pentru aceste cazuri in care societatile de asigurari isi bat joc de oameni oferind despagubiri mizere! Cu cat mai multe sesizari impotriva unor societati de asigurari cu atat mai bine, poate cu aceasta ocazie se vor intensifica controalele la anumite societati de asigurari vor fi amendate cu sume mari si astfel mai scapam de societati de 2 lei care nu au bugetele necesare, sa ramana cei mai buni pe piata si cei mai corecti, restul sa falimenteze din partea mea!

| LauDi explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc foarte mult de răspuns. Am să-l informez pe unchiul meu. Zic că a costa 2500-3500 de euro, deoarece deja a reparat mașina (credeam că se înțelege din întrebare) în aceste 3 luni și că acum vrea să dea în judecată firma de asigurări pentru suma mizeră de bani care au vrut să i-o ofere (era daună totatlă, mașina nu se mai putea mișca). De asemenea mulțumesc pentru informațile legate de asigurare (am 17 ani și pot să îmi fac permisul doar la anul).

| Simpatic a răspuns (pentru LauDi):

Cu placere, pentru raspunsuri exista TPU.
Sa incerce in prima faza la ASF, poate daca e norocos de acolo va veni raspunsul si rezolvarea in scurt timp. Cu procese si avocati iti mananca timp si bani, si va dura o vesnicie chiar daca sa zicem ca recuperezi acei bani.
Cred ca ar fi mult mai bine pentru toata lumea daca ASF v-a obliga acea societate la plata despagubirilor corect, ceea ce se poate demonstra cu facturile unchiului tau, i-ar banii i-ar putea ridica cred fie de la caseria asiguratorului fie ii vor fi trimisi pe card.
Oricum ar fi e nevoie de rabdare si de o formulare cat mai corecta si explicativa catre ASF intr-o prima faza.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o sa castige procesul firma de asigurari va trebui sa-i plateasca despagubirea pentru masina, in cuantumul ce va fi stabilit de instanta, precum si toate cheltuielile de judecata facute cu acte, respectiv taxa judiciara de timbru si onorariul avocatial, dupa caz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca reparatia la un Logan din 2010 costa 3500 euro era declarata dauna totala cel mai probabil. Tu te poți judecat nu e problema. Da dureaza si 1, 2 ani cine stie.

| LauDi explică (pentru suntserios):

Partea din fata unde a fost lovita masina, era foarte distrusa. Bara rupta, usa ce a trebuit inlocuita, roata sucitat și sparta cu tot cu chestia de care era prinsa (nu sunt bun la masini asa ca nu stiu termenul), etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merită sa i dai in judecata deoarece te va costa bani de avocat si pierdere de timp penrtru o rablă veche de 11 ani, da o la rabla si scapă de ea, dreptate in România țara hoților si a șpăgarilor nu o sa vezi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Reparatie de 3500euro la un Logan de 1500 euro? Ati exagerat "putin". Faci recarosare la Logan cu banii aia.
In instanta aveti sanse, daca faceti evaluare si deviz in alta parte. Eventual bagati masina in service pe banii vostri, si puneti facturile la proces. Va trebuie neaparat un avocat.
Eu va recomand sa mergeti la un birou de daune auto, ei sunt obisnuiti cu formalitatile astea, au avocati si rezolva mult mai repede decat daca mergeti in instanta pe cont propriu.

| mi25 a răspuns:

Nu castiga de la firma de asigurari, deoarece la 10 ani vechime valoarea de asigurare este foarte mica.
Daca reparatia a costat mai mult, se poate indrepta asupra celui care l-a accidentat, dar... m-as mira sa-i dea instanta suma care sa-i acopere reparatia. Poate ceva mai mult de 800 de euro.

| 19flo79 a răspuns:

Sa zicem ca castigi in instanta pe suma de 3500€.
800 ti-au dat, mai raman 2700.

Restul cheltuielilor nu conteaza pentru ca vor fi achitate de cei care pierd.
Procesul o sa dureze minim 2 ani.
Cam ce crezi, merita?
Acum gandeste-te ca poate castigi o suma mai mica in instanta sau chiar sa pierzi happy

Varianta ideala:
Gaseste un avocat care sa studieze cazul si iti spune ca merita si sa il platesti doar la finalul procesului si ii spui ca ii dai 15% din ce suma obtine!