| Gabriel_Alexandru_1997_Hwso a întrebat:

Buna ziua TPU, ma numesc Alexandru, am 24 de ani, si am facut o prostie, am cazut in patima jocurilor de noroc, le-am furat bunicilor 7000 de lei, in 6 luni, si i-am pierdut la jocuri de noroc, iar acum 3 saptamani, le-am furat tot aurul din casa, pe care mi-am luat 8400 de lei, din pacate nu am de unde sa scot aceasta suma repede, sa scot tot aurul, intrebarea mea este, avand in vedere ca am cazierul curat, daca ai mei depun reclamatie la politie, si eu recunosc fapta, fara constrangeri, fiind prima fapta, o sa fac puscarie? Mentionez ca detin certificat de handicap gradul 2, si am fost internat de 4 ori in spitalul de nebuni din cauza crizelor pe care le-am facut ca nu mi-am luat medicamentele. As dori un raspuns sincer, sa stiu ce este de facut, sincer in orice clipa ai mei pot verifica diplomatul unde se afla cutia cu aurul, si o sa vada ca este gol, stiind ca eu am furat 7000 de lei in 6 luni, este clar ca tot pe mine ma vor acuza, vreau sa stiu ce mi se intampla ca sa stiu pentru ce ma pregatesc, Puscararie? Interare din nou la spitalul cu boli pshihice, sau mi se va da cu suspendare fiind prima fapta.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| RefinedStrings a răspuns:

Sfatul meu, deși nu este deloc ușor de făcut este sa le spui adevărul.
Am pierdut 4000£ în o ora acum 4 ani de zile la ruleta online. De atunci am decis și m-am jurat pe copii mei ca nu o sa joc mai mult de 10£ pe zi și asta am făcut. Nu joc mai deloc acum.
Dar ca să îți răspund la intrebare:
Jocurile de noroc sunt studiate și făcute ca să creeze dependenta. Sunetul, software, luminile, culorile.
Iti activează chimicale din creier și NU mai ai ce sa faci. Ce trebuie sa faci este sa găsești un înlocuitor care sa nu te coste.
Nu iti știu relațiile familiale. Sunt convins ca familiei mele dacă le-as fi spus ATUNCI ce am făcut m-ar fi iertat chiar dacă ar fi greu.
Dacă familia ta este conștientă de starea ta psihica, ar face bine sa te ierte.

Sper sa ai succes! Și sa știi ca dacă recunosti cu voce tare ca ești dependent de jocurile de noroc te va ajuta pe viitor!

| Sophieka a răspuns (pentru RefinedStrings):

Eh... Bietul... E bolnav dar poate merge la aparate. Acestea nu sunt scuze.Eu una nu as ierta si nu as tine pe capul meu un asemenea individ. Aveti optiunea de a face altceva cu banii pe care ii cheltuiti, dar voi alegeti aceste porcarii.
Aici nu mai e boala ci e nemernicie si prostie din partea voastra.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii sau bunicii fac plangere penala vei avea dosar penal.
Ce se va intampla depinde si de apararea pe care o vei invoca.
Daca o sa invoci boala psihica probabil ca vei fi internat la psihiatrie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sanse minime sa faci bulau.

| Sophieka a răspuns:

In loc sa investesti banii acestia in terapeuti, carti de psihologie / neurostiinta / dezvoltare personala si sa faci meditatii si activitati care sa te ajute si sa te insanatoseasca...Tu faci ce faci. Iti meriti situatia. Eu una sincer, sa am un copil de genul, as renunta la el, imi pare rau...Dar nu mi-ar trebui o povara pe cap.
Indreapta-ti viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine caută să vezi cum poți să faci rost de bani că nu sunt mulți decât să ajungi să ai probleme.