| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten a luat o teapa cu o firma de casting instrumental theoryl. El a semnat o conventie si a platit o suma de 100 de lei, iar dupa 2 zile a reziliat conventia. Teparii astia pot sa iti ceara despagubiri sau sa te dea in judecata? Sau sa iti trimeata acasa somatie sa platesti si restul de bani daca s-a semnat doar conventia. Mentionez ca doar conventia s-a semnat dupa care dupa 2 zile a reziliat-o. Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, atata vreme cat a acceptat conditiile lor si a semnat pentru ele.
Da citeasca hartiasemnata de el si ccondittile acceptate pentru care este direct rapunzator atat el cat si ceilalti.
Nu vad unde este teapa, atata vreme cat a semnat o hartie pe care avea obligatia legala sa o citeasca si sa inteleaga pe deplin ce semneaza.
Daca este minor, se poate rezilia si contesta la judecata, dar daca este major, este direct raspunzator pentru ceea ce a acceptat cu buna stiinta si a semnat.