| House465 a întrebat:

Buna ziua.
Un prieten de-al meu a luat cu suspendare de la 1 la 3 ani in 2018 pentru savarsirea infractiunii de agresiune sexuala.
El a fost minor atunci.
Chiar dupa ce s-a terminat judecata a devenit si el major 18 ani.
A trecut si de probatiune 3 luni.
Cazierul cat ramane patat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns.
Daca nu ai vazut raspunsul il repet, in privinta cazierului judiciar:
Conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;
  h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunţat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei şi nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;"

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prietenul ăla esti tu?

| House465 explică (pentru darrio2007):

Daca eram eu nu mai scriam.
Asa ca vezi-ti de treaba ta

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

O fi iubi.