| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Va rog frumos, seriozitate. Ce i se poate intampla legal unui minor de 14 ani daca a fost rugat de niste indivizi (tot minori) sa cheme un alt minor(13 ani) pentru a il jefui? (i-au furat doar hanoracul costa 300 de lei), ma intereseaza ce se poate intampla cu individul care a sunat victima si a chemat-o la locul infractiunii, unde a fost furat de ALTI BAIETI! NU DE CEL CARE L-A CHEMAT. SERIOZITATE, OFER COROANA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul este complice la infractiunea de talharie.
Complicele este pedepsit cu aceeasi pedeapsa ca autorul (cel care i-a luat efectiv hanoracul si banii).
Fiind minori se poate lua impotriva lor o masura educativa neprivativa sau privativa de libertate, putandu-se merge pana la internarea lor intr-un centru educativ sau de detentie, in functia de situatia fiecaruia.
Conform Codului penal, citez:
"ART.48. Complicele
(1)Complice este persoana care, cu intenţie, înlesneşte sau ajută în orice mod la săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală.
(2)Este de asemenea complice persoana care promite, înainte sau în timpul săvârşirii faptei, că va tăinui bunurile provenite din aceasta sau că va favoriza pe făptuitor, chiar dacă după săvârşirea faptei promisiunea nu este îndeplinită.
  ART.49. Pedeapsa în cazul participanţilor
Coautorul, instigatorul şi complicele la o infracţiune săvârşită cu intenţie se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru autor. La stabilirea pedepsei se ţine seama de contribuţia fiecăruia la săvârşirea infracţiunii, precum şi de dispoziţiile art. 74."

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Dacă a făcut-o cu bună știință, cunoscând că respectivul urmează să fie tâlhărit, cred că fapta pe care o descrii se numește complicitate la tâlhărie.

Fiind implicați doar minori iar valoarea furtului fiind mică (presupunând că cel tâlhărit nu a fost și agresat fizic), probabil că nu vor exista pedepse privative de libertate...

Dar asta nu înseamnă că este o idee bună să te mai implici în genul ăsta de "activități" vreodată în viața ta.