| EliL a întrebat:

Bună ziua, vă rog să mă ajutați și pe mine cu un sfat. Dețin un magazin la parterul unui bloc, iar în partea din spate a magazinului am rampa pentru descărcat marfa. De ceva vreme, o domnișoară își parchează motocicleta fix la rampă, blocând accesul. De precizat faptul că nu este un loc de parcare marcat in fața rampei. Am rugat-o să îți mute motocicleta pentru a avea acces la rampă, iar ea mi-a spus că nu are timp și nici nu e obligata să își ia motocicleta de acolo. Legal, sunând la poliție se poate rezolva neînțelegerea?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Da, se poate. Dacă rampa există de când s-a construit imobilul, cel mai probabil la parter a fost prevăzut cu spații comerciale. Deci, este o cale de acces și poliția o poate amenda pentru că a parcat ilegal.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o poti reclama la politie si sa fie amendata pentru parcare ilegala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat blocheaza o cale de acces politia va da o amenda.

| Holiday a răspuns:

Neintelegerea nu stiu daca se rezolva, dar sigur poate fi amendata pentru ca parcheaza acolo, blocand o cale de acces/aprovizionare.

| johnnny123 a răspuns:

Rampa ta de aprovizionare este construită legal, ai autorizații, etc? Dacă da, atunci nu are dreptul să o blocheze și poți să faci sesizare.

| EliL explică (pentru johnnny123):

Este o cale de acces al magazinului. Este acolo de la construirea blocului. Eu o folosesc că și rampă de aprovizionare deoarece acolo am magazia.