| anonim_4396 a întrebat:

Ca minor pot sa-mi fac un card la banca?

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Iti poti face card junior, dar trebuie sa fii insotit de un tutore la banca, pentru a da semnatura, fiind minor.

| Clorox a răspuns:

Nu, la 18 ani poti sa-ti faci card. In schimb poti sa-ti faci unul pentru scoala, in caz ca esti navetist sau primesti bursa.
Dar din pacate nu poti efectua plati online cu acest card.

| tudorlaura a răspuns:

Iti poti face card, acesta il poti face in momentul in care te duci cu un parinte care pana vei deveni major poate face tranzactii in banca la fel ca si tine deci v a fi un fel de titular, tu singur poti face tranzactii la bancomat dar in banca adica transfer de bani sau retragere de la ghiseu doar cu un parinte adica parintele care e trecut cu tine ca detinator al cardului, iti poti pune alocatia pe acel card de exemplu ca sa ti se vireze suma pe card si daca vrei sa pui tu bani in cont mergi cu un parinte
la banca sunt niste doamne tare dragute si sigur te vor ajuta, la bcr de exemplu nu iti ia comisioon la retragere sau alte tranzactii

| annneamary a răspuns:

Varsta minima pentru obtinerea unui card de debit este de 14 ani. Pentru emiterea unui card de debit spre ex la Banca Transilvania este necesar sa mergi in orice agentie BT impreuna cu unul dintre parinti sau cu tutorele legal si sa ai la tine actul de identitate

| Zsolt15 a răspuns (pentru annneamary):

Eu nu inteleg, deci pot sa imi fac card cu acordul parintilor dar adica ma duc la atm si pot scoate bani sau cum functioneaza, cine pune banii pe card?

| annneamary a răspuns:

Da poti daca mergi insotit de yn parinte, tutore, restul informatiilor le primesti la banca