| Sldushsh a întrebat:

Hei TPU, am inteles ca exista o foaie de la politie care trebuie predata cand se depune dosarul de angajare in care arata daca acea persoana a fost la inchisoare sau ceva in acest gen, vreau sa stiu daca acolo se vede si daca persoana are dosar penal.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In certificatul de cazier judiciar (asa se cheama foaia) se inscriu doar pedepsele si alte inscrieri, nu este inscrisa si urmarirea penala in curs (dosar penal), conform L.290/2004, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9. În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea."

| Simpatic a răspuns:

Se vede daca persoana a fost condamnata, asta daca fapta din cazierul judiciar nu s-a prescris, cu alte cuvinte dupa trecerea unei perioade (de "x" ani) anumite fapte se sterg din cazierul acesta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numește cazier.
Sunt trecute doar deciziile definitive nu și procesul de urmărire penala

| gabicoo a răspuns:

Cazier judiciar se cheamă.

Ai ceva pe suflet? Spune-mi mie că nu zic la nimeni.