| Dragos12211 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am fost "pacalit" de o persoana sa iau pe numele meu o masina. Am facut contract de vanzare cumparare, am fost trecut ca si cumparator, am inregistrat masina provizoriu, am luat asigurare si am circulat cu ea doar o zi. Problema este ca masina este o chestie de care nu am eu nevoie si nu o folosesc, din acea zi nu s-a mai circulat cu ea. Am vorbit cu acea persoana sa o trec inapoi pe numele sau si mi-a spus ca trebuie sa mergem la primarie. Ideea este ca nu inteleg de ce ar trebui sa merg la primarie, nu pot pur si simplu sa semnez acel contract? Si daca am avut masina pe numele meu inregistrata provizoriu trebuie sa platesc impozit/taxe? Si daca nu o inregistrez permanent la primarie ma poate afecta cu ceva? Va rog sa ma lamureasca cineva!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la primarie decat pentru a obtine certificat de atestare fiscala si apoi o vinzi respectivului.
Va trebui sa platesti impozitul anual si daca nu circuli cu masina, acesta se plateste pana la radierea din circulatie.

Bula
| Bula a răspuns:

E masina TA, faci ce vrei cu ea! happy
Daca este pe numele tau, trebuie s-o anunti la primarie (in 15 zile dupa data din actul de vanzare-cumparare) si sa platesti impozit anual pentru ea.
In continuare, masina o poti conduce tu, poti angaja un sofer, s-o inchiriezi, s-o vinzi sau chiar s-o scoti din circulatie si s-o predai la fiare vechi. E alegerea ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa mergi la primarie sa o scoti de pe numele tau si sa obtii certificatul fiscal pentru urmatorul proprietar

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mă nene, cum adica te a pacalit sa i ei masina, te a obligat? Tu ai vrut sa o cumperi cîyt ai dat pe ea? Ce marca este?