| Anomim2025 a întrebat:

Când au voie Poliția Locală să trimită amenda prin poștă și ce amenzi au voie să dea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin posta se trimit procesul-verbal de contraventie si instiintarea de plata si o pot face oricand, mai ales daca agentul constatator (cel care descopera si vede contraventia) nu are dreptul sa si aplice sanctiunea contraventionala.
Au voie sa constate contraventii si sa aplice sanctiuni contraventionale in toate cazurile cand normele legale permit aceasta, in principal conform atributiilor prevazute de L.155/2010, rep. in 2014.
De altfel, in fiecare act normativ ce prevede contraventii se spune si cine are dreptul sa constate contraventiile si sa aplice sanctiunile.