| SingleForOne a întrebat:

Cand i-au un credit de la banca, cum pot proceda sa las proprietatea sau o parte din proprietate in chirie pentru cineva (aceeasi proprietate in contractul de vanzare-cumparare are 2 cladiri separate, pe acelasi teren)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti neclar.
Ce credit, ce legatura are creditul cu proprietatea, a cui este proprietatea si ce legatura au toate cu chiria?
Spune aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| mi25 a răspuns:

Ce are chiria cu banca? Atata timp cat esti proprietar, poti inchiria bunul pus gaj la banca. Nu ai voie sa il vinzi, deoarece este consemnat la CF ca garantie pentru imprumut. Pe cand inchirierea unui imobil nu se consemneaza la cartea funciara, cel mult se face la ANAF.
Sunt cateva regguli de informare a chiriasului ca imobilul este ipotecat.
In plus, chiar daca sunt doua cladiri pe acelasi teren, nu-i obligatoriu sa fie ipotecate amandoua, daca valoarea uneia este indestulatoare.
In concluzie: nu are nimic de a face inchirierea cu ipotecarea.