| LaviniuA a întrebat:

Cand o persoana se curata intr-un accident, ce se intampla cu contul bancar? Au access copiii, parintii la el sau banii raman bancii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se face procedura succesorala si toata averea defunctului, inclusiv sumele din conturile bancare, se impart tuturor mostenitorilor care accepta mostenirea, conform cotelor legale. respectiv 1/4 sotului sau sotiei, dupa caz, iar restul de 3/4 copiilor, fiecare primeste o parte egala din cota.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Se mostenesc, ca orice alt bun.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pai cum se mostenesc vere? Unde scrie ca x ala care a mierlit a vrut sa le lasa urmatorilor ceva? Poate x a ziss bai cum am muncit eu i-a munciti si voi da-va dracu.

| RoCkKiD a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Daca ala care a mierlit-o nu lasa un testament, legea defineste cui si cat ramane.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru RoCkKiD):

Mi se pare o lege de tot rahatu. legea asta e la fel de tampita ca aia in care in caz de divort ia femeia jumate din bunuri, unde corect ar fi bai nene cat ati contribuit fiecare atat primiti inapoi, eu nu pot sa ma gandesc ca eu o iau pe una ne casatorim eu ca barbat fac mai multi bani decat ea ca asa e peste tot rar ia mai mult femeia, eu cumpar masina sau eu pun 15 mii la masina tu pui 5k, la construirea casei la fel si la divort aia ia jumate, cum ***? rolling on the floor Adica eu contribui cu 70% de exemplu si aia cu 30% de ce aia sa ia 20% din procentu meu? Iar acum legat de asta cu testamentu corect ar fi orice batran sa zica din timp sau oricare om sa zica din timp bai vere eu ii las lui x sau y sau nu le las niciunuia vreau ca toti bani astia sa ajunga arsi ca asa vreau eu, de ce sa mosteneasca altul ceva ce eu nu vreau? Sau macar sa fie facuta legea ca, copii sa mosteneasca automat, nu aia de langa tine, ar trebui sa se dea direct la copii si daca aia vor sa-i dea ma-si ceva bine, daca nu salut.

| CassiCass a răspuns:

Daca are împuternicit pe o anumită persoană ii rămân acesteia, daca nu se împart că un bun rămas. Sau... Mai e situația cu cont comun (doua sau mai multe persoane) și rămân banii celorlalte persoane cu care au contul la comun.