| alondrakiss a întrebat:

Când o să nasc e necesar să am adeverință de salariat? In caz că nu am ce se va întâmpla?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat nevoie de adeverinta de la locul de munca, este destul sa ai cardul de sanatate.
De aceasta adeverinta, cu salariul realizat lunar pe ultimele 6 luni de munca, ai nevoie doar la depunerea cererii pentru acordarea concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, daca indeplinesti conditiile, ti-am raspuns pe larg ieri, inclusiv ti-am citat prevederile legale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu faci copii sa ti creasca statul? Cîti copii ai ca esti vesnic gravidă nu i ti place munca dar f aiul da.

| alondrakiss explică (pentru anonim_4396):

Să ai parte de ce am avut...că apoi să mă judeci!

| RaduRobertRO a răspuns:

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

| alondrakiss explică (pentru RaduRobertRO):

Dar alocație i se va acorda copilului?

| Brizbriz a răspuns (pentru alondrakiss):

Alocatia e platita de stat, nu de angajator

| RaduRobertRO a răspuns (pentru alondrakiss):

Evident ca alocatie se da, ea nu depinde de nimic.