| gangstashit a întrebat:

Daca imi modific singur salariul net in adeverinta de salariat se intampla ceva? Am procentul din vanzari de 5 % iar salariul meu ajunge undeva la 1500. Pe contract fiind de 500 de lei

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta ar constitui fals material in inscrisuri private si este infractiune prevazuta de Codul penal, citez:
"ART.322. Falsul în înscrisuri sub semnătură privată
(1) Falsificarea unui înscris sub semnătură privată prin vreunul dintre modurile prevăzute în art. 320 sau art. 321, dacă făptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţează altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Tentativa se pedepseşte."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca ai o problema cu contractul! Nu poti sa ai, in contract, un salariu mai mic decat salariul minim pe economie, care nu mai e demult 500 de lei.
Cat despre modificare, se numeste fals in documente. Vezi si tu ce parere are Codul Penal despre asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In afara de faptul ca faci fals in acte ceea ce e o infactiune si se pedepsete cu inchisoare in rest nu se intampla nimic

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ajungi la puscarie si te reguleaza aia-n kuur.

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Pai, daca e pentru credit la banca aia oricum suna la firma si cer si fisa fiscala. Daca e pentru provident sau alte vrajeli, poti sa treci si 5000 lei daca vrei ca nu ii curios nimeni.