| Cambridges a întrebat:

Cand pot sa dau sala dupa ce m-am inscris la o scoala de soferi?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele probe de examen, respectiv teoretica (sala) si practica (traseu) se sustin abia dupa terminarea scolii de conducere.
Am impresia ca faci confuzie intre o proba teoretica de la scoala de conducere, care poate fi sustinuta la scoala sa vada nivelul de insusire a legislatiei rutiera si proba teoretica a examenului, care se sustine in sala de la politia rutiera.

| darrio2007 a răspuns:

Mai intai faci cursurile si dai sala cand ti se va spune.

| Cambridges explică (pentru darrio2007):

Pai si cam cat ar dura cursurile? Te referi la cand ma duc sa fac chestionare si legislatie?

| darrio2007 a răspuns (pentru Cambridges):

Te cam grabesti ca fata la maritat. De-asta sunt destui pe strada care conduc numai dupa legi facute de ei. Poate dura 2 luni. Cursuri la sala + ore de conducere.

| Cambridges explică (pentru darrio2007):

Nu boss, chiar nu ma grabesc deloc.Doar ca am inceput sa ma pregatesc mult prea repede iar acum nu mai am ce face.M-am apucat sa citesc a doua carte de legislatie.laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Cambridges):

Aha, asta era.

| Violleta2022 a răspuns:

Abia dupa terminarea cursului de soferie, instructorul iti va da o hartie la mana, cu care te poti inscrie la examen.

| Cambridges explică (pentru Violleta2022):

Ma refer la sala nu la traseu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cambridges):

La sala ma refeream si eu!
Nu se poate da un test de sofat, chiar si cel de sala, daca nu se face dovada ca ai terminat cursul de soferie!
Ca sa dai exmaneul de sala, trebuie sa ai un dosar cu acte complet, dosar care trebuie sa contina si aceasta adeverinta de la o scoala de soferi, ca ai incheiat cursul oral si traseul cu ei.

| Cambridges explică (pentru Violleta2022):

Adica si orele de conducere? Eu stiam ca numai orele de teorie trebuie sa le termin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cambridges):

Pai, nu primesti acea adeverinta sa te poti inscrie la examen, daca cursul complet (ore si traseu) cu o scoala de soferie, nu este terminat.

| Cambridges explică (pentru Violleta2022):

Tu cand ai dat de permis?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cambridges):

Eu am dat de permis acum 25 de ani happy

| Cambridges explică (pentru Violleta2022):

Ei bine s-au schimbat lucrurile de atunci oleaca.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cambridges):

Nu prea. Si atunci se faceau ore de conducere si de teorie iar la urma se dadea examen, practic si teoretic.