Întrebare recomandată | ƳourMind a întrebat:

Care credeti ca este cea mai mare forma de manipulare in masa?
Si repet din nou NU dau funda!

Răspuns Câştigător
| Monstercookies a răspuns:

Televiziunea,presa si nu in ultimul rand MUZICA!

| ƳourMind explică (pentru Monstercookies):

Vrei Funda?

| Monstercookies a răspuns (pentru ƳourMind):

Da.dar nu pentru funda am dat raspunsul.

20 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Mass-media: televiziune, radio, internet, presa scrisa sau audio reclame, publicitate, cinematograf etc.

NOname
| NOname a răspuns:

Religia.

| Inferno a răspuns:

Religia.

| sublime89 a răspuns:

De-a lungul istoriei tot timpul au fost religiile.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu am nevoie de funde! Totusi raspund asa cum cred eu:Cea mai mare forma de manipulare ne apartine.Deci as reformula : e automanipulare! Prostia noastra ne impinge sa 'fim manipulati!"super simplu!

| OoBunnyoO a răspuns:

Religia si televiziunea.

| ErrorFound a răspuns:

Religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mass-media.

| MisFit20 a răspuns:

Teviziunea, daca se prezinta un caz din punct de vedere al jurnalistilor de mana a doua, prostimea va crede ca asa e corect, onest, moral, cinstit.
Religia, ma frapat intodeauna diferentele care se fac intre femei si barbati.Ideea ca Dumnezeu e alb sau barbat.
Ideile populare(numai la romani, cred)- nu te spala in zile de sarbatoare, nu munci in zile de sarbatoare, si multe altele, asta e un subiect despre care poti discuta zile fara o concluzie fixa.Dar intrebarea e foarte buna.Keep Safe.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Religia.

| defapteunuexist a răspuns:

Mass-Media

| BlackWaltz a răspuns:

In primul rand, "repet din nou" e pleonasm.
Apoi, daca vorbim de prezent, cred ca cea mai mare forma de manipulare e mass-media. Religiile, intr-adevar, erau principalele cai de manipulare in trecut, dar acum nu cred ca mai au aceeasi influenta. Nu spun ca nu mai au, ba dimpotriva inca au destul de multa, dar nu ca inainte.

| Faruece a răspuns:

Religia sau illuminati.Nu stiu sigur

| PolishJew a răspuns:

Manele

| RaduLeo a răspuns:

Televiziunea si biserica.

| BuyakaGod a răspuns:

Televiziunea,dar oricine are de oferit diferite servicii sau bunuri va incerca intotdeauna sa manipuleze prin diferite forme(promisiuni, speranta de castiguri mari, discursuri motivationale, etc).
Iar acum mai nou mai toate manipularile se intreapta spre tineret.
Iar cea mai ipocrita incercare de manipulare(spun incercare deoarece inca nu stiu ce efect are asupra celor ce vad diferitele reclame si texte publicitare)este acest nou serviciu de telefonie oferit special pentru tinerii "mereu conectati"de Indygen, ei nu fac decat sa isi vanda produsul.

| BuyakaGod a răspuns:

Religia,poate fi privita si din acest punct de vedere dar ea ne este introdusa de mici, e ceva cu care cresti si la un moment dat tu alegi ce sa crezi.
Intr-adevar e foarte trist cand vezi ca unii pentru diferite lucruri pe care nu le pot explica nu fac decat sa spuna "asa a vrut Dumnezeu" "am sa ma rog la Dumnezeu si va fine".
Unii alegand sa creada au mereu speranta ca va fi mai bine!