| DragosConstantin a întrebat:

Care credeti ca este factorul care opreste Romania in a se dezvolta? argumentati de ce.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Romania, si frica de schimbare, de ceva nou.
Intotdeauna omul se teme de nou, el ramane la ce este obisnuit, insa spre deosebire de noi, cei din strainatate au trecut de partea acestui nou, si-au deschis creierul, s-au informat si s-au transformat in ceva mai bun...
In timp ce Romania a ramas la acelasi nivel inferior, nu ca am fii prosti sau ceva din nastere, suntem prosti pentru ca nu ne intereseaza.
Oamenii politici zic mereu ca Romania e in datorii, ca e din cauza tiganilor, sau a prostilor, etc...
Dar ei nu stiu sa se foloseasca de Romania ca sa o schimbe in ceva mai bine, sa se foloseasca de traditiile vechi, si tiganii, pai tiganii au dansurile si cantecele lor, si de asta se pot folosii... Mancarea noastra este printre cele mai bune, un an in Spania si mi-a fost de ajuns sa-mi dau seama cat de buna e mancarea din Romania.
Deci, factorul care opreste Romania in a se dezvolta, este lipsa de interes, atat a noastra cat si a oamenilor politici, care cauta tot sa se foloseasca de functie si sa fure cat mai mult, fara sa-si dea seama ca daca schimba Romania in bine, are mult mai multe de castigat...

| VadTot a răspuns (pentru MenInShadow):

Prietene ai dat un raspuns extrem de Gresit! Adica multi Gandesc ca tine dar fara sa si de a seama de fapt! tu uiti ca de fapt suntem la mana UE>Deci ei decid pentru noi ce sa facem si cum sa facem Noi doar aplicam comenzile lor si atita tot! Pai tu crezi ca au vreeun interes ca Romania sa prospere sau sa fim sclavii lor si sa traim din Datoriile lor Ce naiba! Cred ca esti la o varsta destul de Frageda! Stii tu ceva dar intr un mod neclar! Asa Ca deschide bine ochii si vei vedea adevarul ok?

| MenInShadow a răspuns (pentru VadTot):

Poate ca sunt la o varsta mai frageda, si poate ca nu, dar totusi sunt, dc mi-ar fi rusine sa recunosc...
Dc am zis ce am zis mai sus?
Cei de la guvernare au fost atat de prosti, incat la prima ocazie de a intra in UE si Nato, au acceptat, nu s-au gandit deloc ce consecinte ar avea.
Ma uitam mai demult pe un articol in care scria despre tari care au refuzat sa intre in UE, si acum o duc bine...
Si referitor la ce am zis, ca ne trebuie un presedinte care sa-si dea interesul, pai ma refeream sa-si dea intr-adevar interesul, nu sa faca tot ce vor altii...
Cum de acele tari care nu sunt in UE au bani gramada, si populatia este fericita? Cum de toti care suntem in UE o ducem rau? Nici Spania care era asa vizitata, toti se duceau acolo pentru munca nu mai e asa de dorita, pentru ca si acolo totul este rau.
Ne trebuie un presedinte care sa vrea sa schimbe totul, si sa o si faca, nu doar sa promita...
Eu asta am vrut sa spun, daca s-a inteles gresit, asta e.

15 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Hoţia la nivel înalt, incultura, neghiobia, analfabetismul politic, credulitatea etc.

| Dumnezău a răspuns:

Din dezvoltarea financiara,sclavia ce ne-a fost bagata de gat de FMI,in mai multe perioade si practic,face sa ne vindem pe bucati tara pentru a plati imprumuturile colosale.

Ideologic,lipsa de cultura,meltenismul, cocalarismul omniprezent, delasarea tipic romaneasca gen "las-o, bai, ca merge asa" si mentalitatea pur balcanica.

| VadTot a răspuns (pentru Dumnezău):

Odata ce ne am dorit UE Si Nato Acum dansam dupa Melodiile lor! Romania Nu va fi niciodata mai puternica ca Anglia Germania Franta Italia spania...Asa Ca fiecare Danseaza Cum poate! Unii pe manele alti pe melodii laughing))

| shadovv a răspuns:

Criza ideologica: lipsa de cultura si abundenta inculturii (mai ales la tineret).
Pe plan economic: Industrie inexistenta si nevalorizarea turismului.

| strazi1 a răspuns:

Simplu, singurul lucru care face diferenta este MENTALITATEA.

| WhatheWow a răspuns:

Daca din banii pentru dezvoltare se fura 90%, atunci calculeaza de ce sintem unde sintem!

| irbis a răspuns:

Democratia. Aceasta acorda putere unor indivizi si puterea corupe, iar acesti indivizi se pare ca nu vor sa dea drumul acelei puteri. Astfel, in loc ca tara sa mearga inainte, se invarte in cerc pentru ca nu poate alege pe cineva care poate sa duca tara inainte.
Eu consider ca democratia trebiue inlocuita si nu spun asta fara sa am o alternativa in minte. Citeste asta http://www.facebook.com/......3416481242 (e in engleza, asa ca daca nu intelegi, spune-mi si-ti traduc)

| LeontinAndrei a răspuns:

In primul rand e vorba de mai multi factori. Primul dintre acestia ar fi nepasarea oamenilor. Toti se vaita ca nimic nu merge, ca salariile sunt asa cum sunt si toate cele, dar nimeni nu face nimic pentru a schimba ceva. Problema este ca noua ca si tara nu ne pasa de ce se intampla in jurul nostru desi, dupa cum s-a vazut zilele acestea politicienii "incearca" sa schimbe ceva, lucru care ne duce la al doilea factor.
Ce de-al doilea factor il reprezinta proasta conducere. Toti mascaricii de genul lui Basescu, Geoana, Diaconescu (ca tot am auzit ca viseaza si el la presedintie) si care se mai vrea el mare presedinte vor sa ajunga acolo doar pentru a putea sa fure cat mai mult si imediat ce au ajuns acolo au uitat de toate promisiunile facute inainte de alegeri, iar oamenii capabili, elitele tarii noastre se refugiaza prin alte tari unde le sunt puse in valoare calitatile si ajung sa aiba salarii frumusele.

Lista acestor factori poate continua, dar ma voi rezuma doar la acestia doi pentru ca, din punctul meu de vedere, sunt cei mai importanti.

| Th3Unknown a răspuns:

Argumente...argumente, ajunge un singur cuvant:"PROSTIA". Sper ca te-am ajutat!

| pnker a răspuns:

Coruptia. E ca si aerul in Romania. Poate ca nu o vezi dar stii ca e peste tot. Atunci cand fiecare fura tot ce poate, ce sansa sa aiba tara sa se dezvolte. Poate e devina si faptul ca ne-a prostit de tot comunismul si odata iesiti din comunism prea multi si-au luat-o in cap vazand ca pot face orice doresc din tara asta. Sti cum e, e frumoasa tara, pacat ca e locuita.