| dracu14 a întrebat:

Credeti ca R.Moldova ar trebui unita cu Romania? Argumentati.

14 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

DA; R.Moldova a fost pamant romanesc, dar a fost luat cu,, japca'' de rusi.Am o harta a Romanii mari (din 1936)care arata acest lucru.
Plus ca se vorbeste romaneste.

| WhatheWow a răspuns:

Nu ar fi mai indicat să facă ei un referendum și să-și exprime opinia? De ce ne trezim noi să facem impresie cu patriotismul nostru de mult aflat în comă? Vorbe mari stimabile, vorbe mari scoase de oameni insignifianţi și nu mă refer la tine ci la cei care profită de pe urma acestei idei.

| dragos9234 a răspuns:

Nu.
Dealungul timpului influentele rusesti au reusit sa schimbe total mentalitatea moldovenilor de cea a romanilor.
Economia Romaniei ar fi distrusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si apoi sa ceara iar independenta pe motiv ca tara mama are sanii neproductivi.Suntem romani pana la urma si ne plac provocarile, hai sa ne unim cu Rep. Madagascar! Tragem o autostrada suspendata(lucrarilor) pana acolo, ne mai rezolvam si noi niste treburi plus ca le facem si in ciuda moldovenilor?batting eyelashes who's with me? Romadascar, the dream of a new era! the land of choice! hooker or poor.

| stpu a răspuns:

NU!
Ce ar avea Romania de castigat? Mai multa criminalitate, mai mult comunism, mai multa coruptie, mai multe datorii, mai multe probleme la adresa securitatii nationale si o granita cu Ucraina mult mai mare, un teritoriu care e in urma cu peste un secol fata de Europa de Vest. DE CE sa ne unim cu niste primitivi comunisti care nu ne asigura nici un progres, ci ne trag inapoi?
Bine ca e doar o idee aceasta unire si ea nu se va realiza niciodata.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Da, apartine Romaniei, acolo sunt romani, in Romania sunt moldoveni, in Moldova se vorbeste romana, Md a fost luata de Rusia cu forta, ei vor sa se reuneasca cu Romania de buna voie, BASARABIA PAMANT ROMANESC!

Răspuns utilizator avertizat
| Stella17 a răspuns:

Buna, multi cred ca R.Moldova trebuie unita cu Romania, chiar daca a fost cucerita acum suntem in sec 21 nu in sec 19, deci pana la urma nu imi pasa ce zic altii eu cred ca trebuie unita cu Romania.

| vldi4 a răspuns:

Da,pentru ca este vechi pamant romanesc, R.Moldova este populata de romani care merita sa se uneasca cu ceilalti romani, romani cu care au suferit in timpul ocupatiilor straine impreuna.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru vldi4):

Vechiul regim rusesc a avut grija sa mute populatia, sa o metiseze, asa ca nu stiu citi romani mai sint in Basarabia (R. Moldova).

| dracu14 explică (pentru vldi4):

Imi pare rau sa te contrazic dar in R.Moldova sunt circa 70.000 de romani,restul moldoveni,gagauzi, rusi, ucrainieni, desi nu-mi place sa zic asta, degeaba pamantul e romanesc daca poporul nu se mai considera roman ci ''moldovean''

| vldi4 a răspuns (pentru dracu14):

Nu ma super de contrazicerehappy chiar deloc, dar nu stiu de ce simt ca ar trebui sa ne unim cu R.Moldova,sau macar sa ajutam romanii de acolo, acum nimeni nu se chinuie sa uneasca R.Moldova,dar daca sar gasi petrol sau altceva ar fi un mare scandal, dar probabil nu e nimic acolo.

| vldi4 a răspuns (pentru dracu14):

Dar am gasit uite un recensamant din 2004 nu stiu cat e de adevarat

Etnie Populație % din tot. pop. % creștere/desc.
Moldoveni (declarați) 2.742.231 69,6% ▼ 1,9%
Ucraineni 442.475 11,2% ▼ 26,3%
Ruși 369.896 9,4% ▼ 34,2%
Găgăuzi 151.596 3,8% ▼ 1,2%
Bulgari 79.520 2,0% ▼ 10,0%
Români (declarați) 73, 529 1, 9% ▲ 2868, 5%
Țigani 12.778 0,3% ▲ 10,4%
Evrei 4,867 0,1% ▼ 92,6%
Polonezi 4,174 0,1% ▼ 11,9%
Alte grupuri etnice 57, 613 1, 5% ▲ 11, 6%