| tudorvolcano a întrebat:

Care credeți că este modelul de dezvoltare mai sustenabil pentru economie: cel american, sau cel în stil european/chinez/japonez etc?

Mă refer la faptul că americanii au investit în: autostrăzi, crearea de orașe pentru mașini, orașe cu suburbii foarte întinse și făcute pentru condus și trafic puțin, dar în schimb mașina devine un bun indispensabil, nu poți merge nici până la magazin fără mașină, iar transportul în comun e prost organizat și trecut cu vederea.
Pe de altă parte, deși europenii, chinezii și japonezii au construit și autostrăzi, au ales totuși să investească în trenuri de mare viteză, transport în comun decent, și au organizat orașele în așa fel încât magazinele, școlile, spitelele etc. să fie la 2 pași de zonele rezidențiale, sau în cel mai rău caz, ușor accesibile cu transportul în comun.

Desigur, sunt și excepții la nivel local, în unele orașe din Statele Unite transportul în comun fiind decent, cum ar fi New York, și zone în Europa de Est unde nu este nici infrastructură bună pentru mașini, nici trenuri de mare viteză, nici transport în comun decent, în întrebare vorbeam la modul general.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a ales nimeni nimic. Americanii au avut spațiu sa se dezvolte asa cum au făcut-o. Europenii nu. De aia au si fugit in America cand au colonizato.

Tragand concluzia Europa are de departe tarile cu cel mai ridicat nivel de trai. SUA a profitat doar de faptul ca au iesit bine din al 2lea razboi mondial.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Pregateste-te emotional pentru relian, tipu` e indragostit de America si o sa iti explice el ca America are cel mai ridicat nivel de trai si alte bullshit-uri laughing

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu imi explica nimic ca mi-a dat ignore de mult.

| tudorvolcano explică (pentru Lukasssz):

Eu? În niciun caz.

| tudorvolcano explică (pentru suntserios):

Dacă dădeam ignore nu știu dacă puteai răspunde la întrebare.
Nu știu dacă am dat ignore cuiva pe site.

| tudorvolcano explică (pentru Lukasssz):

Sau poate era vorba de cineva numit "relian", presupun. Ar fi amuzant să-i aud argumentele, că aici suntem cam toți de acord laughing

| tudorvolcano explică (pentru suntserios):

Sau e vreun tip numit „relian" pe site? Ar fi amuzant să-i aud argumentele laughing

| Lukasssz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Da, relian e un personaj de pe aici.

| 19flo79 a răspuns:

Ia vezi unde este cel mai ridicat nivel de trai din lume...

Norvegia, Suedia, Finlanda, etc...