| Lioana a întrebat:

Care e treaba cu vanzarea mormintelor? E legala? La noi in oras nu mai exista locuri libere in niciunul din cimitire si am vazut ca unii pun anunt ca vand locul de veci. Cum se poate vinde daca mormintele se dau in concesiune nu in proprietate?
De ce ar lua cineva un mormant care nu e gol si are osemintele unei familii straine in el?
Cei de la cimitir accepta o astfel de tranzactie? Daca da, in ce conditii?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Probabil ce numesc ei vinzare e tot o concesiune facuta. Pentru o anumita perioada de timp.
Oricum, dupa cum am auzit, nici in mormint n-o sa prea avem liniste. Pentru ca nu vom sta prea mult acolo. Maxim trei generatii. Ai vazut tu vreun mormint in vreun cimitir care sa aiba mortii de la inceputul secolului trecut? Toti sunt de data recenta. Deci e clar ca, cel putin in cimitirele vechi, osemintele celor de dinainte au fost relocate. Am auzit de situatii concrete. Si e de inteles, la cate miliarde de morti a trebuit sa ingroape omenirea la fiecare generatie. Avem ceva morti in urma! Si unde sa ii tii pe toti? Si de ce sa ii tii, daca nu ne mai stim inaintasii de dinainte cu 100 de ani?

| Lioana explică (pentru cristi202):

Cristi, nu cred ca cineva scoate mortii din morminte. Asta mi se pare scenariu de film. Daca nu apar pe placi nume de oameni care au trait acum 100 ani poate fi pentru ca n-au mai fost trecuti. Cand se ingroapa altul peste ei li se aduna oasele intr-un colt si se pune placa noua. In timp copiii lor nu mai trec numele stramosilor pe care nu i-au cunoscut.
Cimitirele se pot desfiinta sau se pot crea altele noi, dupa cum hotarasc mai marii orasului.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Scenariu de film sau nu, eu stiu de situatii in care s-a intimplat ca taxa pe morminte sa nu mai fie platite, sa fie scoase ramasitele, si mormintul sa fie dat altcuiva. Am locuit intr-o zona a Timisoarei ce a fost sat inainte, si cand eram copil si adolescent inca era ca la sat, orice se facea, se afla, mai devreme sau mai tirziu.
Si tu vorbesti de oameni de acum 100 de ani. Insa genealogia noastra merge mult inainte. Ce s-a intimplat cu toti acei morti? Chiar punind oasele intr-un colt, ai avea nevoie de o groapa considerabila la un moment dat, pentru ca ele se aduna in timp, generatie cu generatie.

| Lioana explică (pentru cristi202):

E trist daca e adevarat ce spui.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Da, e foarte trist.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Hai sa lasam lucrurile triste si sa ne bucuram de viata! Sa ai un an nou fericit si plin de impliniri, Cristi!

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Da, asa este. Si tu sa ai un an nou in care acele bucurii care fac viata atit de frumoasa sa le ai din plin!

| Bondarel99 a răspuns:

Pai daca il vinde inseamna ca e gol. Din cate stiu dupa o perioada poti sa scoti acele oseminte.