| anonim_4396 a întrebat:

In orasul meu administratia cimitirului a cumparat spatii noi pentru extinderea cimitirului. Problema e ca pentru "unii" mai cu mot, se mai fac locuri si printre randuri, nu la celalalt capat al cimitirului, astfel ca nu stiu daca e legal ce fac. Ei au inceput treptat sa faca tot cate un mormant pe putinul spatiul verde ce despartea cimitirul de blocurile noi rezidentiale despartit de cimitir, cu gard de sarma.
intrebarea mea e. Care e distanta legala care trebuie sa existe intre blocurile de locuinte si mormintele din cimitir chiar daca exista gard de separeu? Au dreptul sa se apropie de gard cu mormintele chiar daca e spatiul lor? Si daca da, cat? Si daca exista o lege care sa se opuna construirii mormintelor langa locuintele oamenilor.
As vrea sa raspunda cine stie corect. Daca userul ioandelasal vede il rog sa raspunda. Dau funda si vot. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L. nr. 102/2014, privind cimitirele, crematoriile umane şi serviciile funerare, citez:
"(5) În cazul cimitirelor înfiinţate după intrarea în vigoare a prezentei legi, distanţa minimă admisă între zonele protejate şi gardul care delimitează cimitirul este de 100 m.
  (6) Cimitirele se împrejmuiesc cu gard. La cimitirele înfiinţate după intrarea în vigoare a prezentei legi gardul se dublează cu o perdea de arbori. Între morminte şi gardul cimitirului se va asigura o zonă liberă de 3 m."

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea nr. 102/2014 distanta minima este de 100 metri. Mai este si Ordinul nr. 119/2014
pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică
privind mediul de viață al populației. Poti sa te documentezi pe acolo: https://bit.ly/2EqiRTe
Cat despre morminte, acestea pot fi inlocuite. Spre exemplu un cetatean poate face contract intre 5 (ala-i minimul obligatoriu) si 15 ani. Daca pe timpul contractului sau la sfarsit cetateanul nu plateste sau nu reinoieste contractul, se scot oasele, nu stiu ce se face cu ele, si poate fi ingropat altul in acel loc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, există asemenea legi și nu se respectă, iar dacă dta faci o sesizare nu va fi luată în seamă. Dacă nu mă crezi, fă și o să afli rezultatul. La SANEPID, la primăria ta.