| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența între un agent de politie și un ofițer? Agentul de politie poate da amenzi sau poate opri mașini pentru pentru viteza excesiva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt diferente privind pregatirea profesionala (ofiterii au terminat Academia de Politie iar agentii de politie au terminat o scoala de agenti de politie), gradul detinut (ofiterii au grad mai mare decat agentii), functia pe care o ocupa si salarizarea.
Daca ambii sunt in cadrul politiei rutiere atunci ambii au dreptul de a constata contraventii si a aplica sanctiuni pentru incalcarea prevederilor legislatiei rutiere, inclusiv pentru viteza excesiva.