| corsarul18 a întrebat:

Care este distanta minima fata de case sau zona rezidentiala, stabilita prin lege, unde imi pot amplasa un adapost pentru cainii fara stapan?

Va rog sa-mi specificati si articolul din lege sau chiar legea ce face obiectul reglementarii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MS nr.119/2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 11.(1) Distanţele minime de protecţie sanitară între teritoriile protejate şi o serie de unităţi care produc disconfort şi riscuri asupra sănătăţii populaţiei sunt următoarele:
- Adăposturi pentru animale, inclusiv comunitare: 100 m."

| corsarul18 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc!

Si inca o intrebare:

Cine elibereaza autorizatiile pentru adaposturile de caini si care este procedura?

ex. vine un reprezentant al autoritatii ce elibereaza autorizatia in baza:

- adapostul este amplasat conform legii la mai mult de 100 de m;
- custile sunt in standard;
- medicul veterinar poate face dovada ca vine sa consulte animalele conform legii;
- db-lii de zgomot sunt masurati etc;

Va multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru corsarul18):

Autorizatia se elibereaza de primaria localitatii tale, asa ca intereseaza-te acolo ce iti trebuie, nu cunosc aceste amanunte, nu m-au interesat si n-am avut tangenta cu ele.

| corsarul18 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru raspuns!

Dar nu trebuia sa va suparati ca nu stiti, raspunzand astfel pe final.

O zi placuta!